1 790 000 SEK
Omsättning
▼ 30,8%
264 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 60,8%
78%
Soliditet
Mycket God
14,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 934 343 SEK
Skulder:-409 818 SEK
Substansvärde:1 431 700 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet men samtidigt finansiell styrka i balansräkningen. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-30,8%) och resultat (-60,8%) indikerar betydande försämring i den operativa verksamheten. Trots detta uppvisar företaget fortsatt stark lönsamhet (14,7% vinstmarginal) och exceptionellt hög soliditet (78,0%), vilket ger en robust finansiell bas att möta utmaningarna från.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom belysningsbranschen med fokus på professionella belysningssystem för både befintliga och nya armaturer. Verksamheten är lokaliserad till Ydre och har funnits sedan 2014, vilket indikerar ett etablerat men relativt litet företag med nischade produkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 673 000 SEK till 264 000 SEK, en minskning med 409 000 SEK eller 60,8%. Den procentuellt större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen kan tyda på oflexibla kostnader eller minskade volymrabatter.

Soliditet: Soliditeten på 78,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell motståndskraft och flexibilitet trots den operativa nedgången.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 222 452 SEK till 1 431 700 SEK, en förbättring på 209 248 SEK eller 17,1%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 264 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 606 367 SEK till 1 791 737 SEK, en nedgång på 814 630 SEK eller 30,8%. Detta tyder på förlorade kunder, minskade order eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 814 630 SEK som hotar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Resultatnedgång på 409 000 SEK som påverkar företagets möjlighet att investera och växa
  • Branschspecifika utmaningar som kan ha orsakat den kraftiga nedgången i efterfrågan

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 78,0% ger goda förutsättningar att klara av en konjunkturnedgång
  • Fortfarande god vinstmarginal på 14,7% visar att verksamheten är lönsam trots utmaningarna
  • Eget kapital ökade med 209 248 SEK vilket stärker den finansiella basen för framtida satsningar