1 400 000 SEK
Omsättning
▼ 1%
165 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,4%
80,9%
Soliditet
Mycket God
11,8%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-12

Substansvärdering

Tillgångar:692 604 SEK
Skulder:-117 136 SEK
Substansvärde:500 934 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark soliditet men tydliga tecken på avmattning. Trots en hög vinstmarginal på 11.8% har både omsättning och resultat minskat jämfört med föregående år, vilket indikerar en krympande verksamhet. Den betydande ökningen av eget kapital med 35.1% till 500 934 SEK är positivt och stärker balansräkningen, men den samtidiga minskningen av totala tillgångar med 15.9% till 692 604 SEK tyder på att företaget har sålt av eller avvecklat tillgångar. Företaget, som är registrerat sedan 2019, verkar befinna sig i en fas av omstrukturering eller nedskalning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver uthyrning av personal och entreprenadmaskiner inom anläggningsbranschen med säte i Riala. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 244 000 SEK till 165 000 SEK, en minskning på 32.4%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket kan bero på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 80.9% är exceptionellt starkt och visar att företaget i mycket liten grad är belånat. Detta ger ett stort skydd mot kriser och god möjlighet att ta lån för framtida investeringar om så önskas.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 370 726 SEK till 500 934 SEK, en tillväxt på 35.1%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till att årets vinst på 165 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 1 413 906 SEK till 1 399 660 SEK, en nedgång på 1.0%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 32.4% trots en relativt stabil omsättning, vilket pekar på stigande kostnader eller sämre lönsamhet.
  • Minskande totala tillgångar (från 823 183 SEK till 692 604 SEK) kan indikera att företaget säljer av maskinparken, vilket hotar den långsiktiga verksamhetsförmågan.
  • Nedåtgående trender i både omsättning (-1.0%) och tillgångar (-15.9%) visar på en verksamhet i avveckling eller stark kontraktion.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 80.9% ger en extremt stabil finansiell bas och möjliggör lättare att finansiera en eventuell återhämtning eller expansion.
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 11.8%, vilket är en hög nivå och visar på effektiv drift när verksamheten väl är igång.
  • Den betydande ökningen av eget kapital med 130 208 SEK förstärker företagets balansräkning och ger utrymme för investeringar.