1 019 275 SEK
Omsättning
▲ 35,6%
339 986 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5,7%
27,4%
Soliditet
God
33,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 118 789 SEK
Skulder:-1 537 451 SEK
Substansvärde:581 338 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande ökningar i omsättning, eget kapital och totala tillgångar. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,4% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet. Trots en liten nedgång i absolut resultat bibehåller bolaget en mycket god lönsamhet samtidigt som det investerar kraftigt i tillgångsbasen. Soliditeten på 27,4% är acceptabel men bör förbättras i takt med fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom mark- och grundarbeten samt entreprenadverksamhet med maskiner, en bransch som kräver betydande maskininvesteringar. Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar tyder på att företaget etablerar sig på marknaden och bygger upp sin kapacitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 360 704 SEK till 339 986 SEK, en lätt nedgång på 5,7% trots kraftig omsättningsökning, vilket kan bero på investeringar i tillväxt eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 27,4% är acceptabel för ett tillväxtföretag i entreprenadbranschen, men indikerar att en del av tillgångarna finansieras med skulder. Nivån bör övervakas vid fortsatt expansion.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 311 380 SEK till 581 338 SEK, en tillväxt på 86,7% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 751 773 SEK till 1 019 275 SEK, en stark tillväxt på 35,6% som visar på framgångsrik marknadsexpansion och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 5,7% trots stark omsättningstillväxt, vilket kan indikera tryck på marginaler eller ökade kostnader
  • Soliditeten på 27,4% är relativt låg och kan begränsa ytterligare lånefinansierad tillväxt
  • Kraftig tillgångstillväxt på 84,4% medför risk för överinvesteringar eller kapitalbindning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,4% visar på stark lönsamhet och konkurrensfördel
  • Omsättningstillväxt på 35,6% indikerar stark marknadsposition och tillväxtpotential
  • Eget kapital ökade med 86,7% vilket ger god finansieringsbas för framtida investeringar

Trendanalys

Företaget befinner sig i en stark expansionfas med exceptionell tillväxt i omsättning (+35,6%), eget kapital (+86,7%) och tillgångar (+84,4%). Den mycket höga vinstmarginalen bibehålls trots snabb tillväxt. Den enda negativa trenden är den marginella resultatminskningen (-5,7%), vilket kan vara en följd av investeringar i tillväxt. Övergripande visar trendanalysen ett friskt, expanderande företag med god lönsamhet.