2 103 255 SEK
Omsättning
▲ 22,8%
-107 286 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 76,1%
36%
Soliditet
God
−4,8%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 653 113 SEK
Skulder:-4 880 854 SEK
Substansvärde:2 772 259 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga förbättringstrender i rörelseprestationen men samtidigt strukturella utmaningar. Omsättningen har ökat kraftigt med 22,8% och förlusten har minskat med 76,1%, vilket indikerar att operativa förbättringar är på gång. Trots detta fortsätter företaget med förluster, och eget kapital minskar, vilket pekar på en utmanande ekonomisk situation som kräver fortsatta ansträngningar för att nå lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver kafé- och hotellverksamhet samt förvaltar fast och lös egendom. Denna verksamhetsmodell innebär typiskt höga fasta kostnader och kapitalintensiva investeringar, vilket förklarar de utmaningar som syns i resultatutvecklingen trots stark omsättningstillväxt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på -448 733 SEK till -107 286 SEK, en minskning av förlusten med 341 447 SEK eller 76,1%, vilket indikerar effektiviseringar eller bättre prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 36,0% är acceptabel för branschen och visar att företaget fortfarande har en stabil kapitalbas trots förlusterna, vilket ger viss finansiell motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 3 175 818 SEK till 2 772 259 SEK, en nedgång på 403 559 SEK eller 12,7%, främst på grund av årets förlust.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 725 176 SEK till 2 230 655 SEK, en positiv tillväxt på 505 479 SEK eller 22,8%, vilket visar på starkt ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Fortsatta förluster på -107 286 SEK trots stark omsättningstillväxt riskerar att urholka det egna kapitalet ytterligare.
  • Minskande eget kapital med 403 559 SEK eller 12,7% begränsar företagets investeringsmöjligheter och finansiella handlingsutrymme.
  • Negativ vinstmarginal på -4,8% visar att företaget inte har någon lönsamhet i nuvarande verksamhet.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 22,8% visar på efterfrågan och marknadspotential för företagets erbjudande.
  • Kraftig resultatförbättring med 76,1% minskad förlust indikerar att företaget är på väg mot lönsamhet.
  • Tillgångstillväxt på 4,9% till 7 653 113 SEK visar på investeringar i verksamheten som kan bära framtida tillväxt.