3 177 000 SEK
Omsättning
▲ 37,7%
437 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21%
20%
Soliditet
God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 124 661 SEK
Skulder:-3 213 248 SEK
Substansvärde:424 413 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtbild med betydande förbättringar inom omsättning, eget kapital och tillgångar, vilket indikerar en expansiv fas. Den höga vinstmarginalen på 12.8% är positiv, men resultatet sjönk trots ökad omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar. Soliditeten på 20.0% är måttlig och bör förbättras för att stärka den finansiella stabiliteten. Övergripande bedöms företaget vara i en tillväxtperiod med god potential, men med behov av att adressera lönsamhetsutmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom skogsentreprenad med säte i Ydre, Östergötland. Detta innebär typiskt arbete som skogsvård, avverkning och transport av timmer, vilket kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket speglas i den höga tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 553 000 SEK till 437 000 SEK, en minskning på 21.0%. Denna nedgång i vinst trots stark omsättningstillväxt kan bero på högre driftskostnader, investeringskostnader eller prispress.

Soliditet: Soliditeten på 20.0% innebär att en femtedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en förbättring från föregående år men anses fortfarande vara i en lägre spann, vilket indikerar ett visst beroende av skuldfinansiering.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 180 781 SEK till 424 413 SEK, en tillväxt på 134.8%. Denna starka ökning kan förklaras av att årets resultat har lagts till i kapitalet, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 307 086 SEK till 3 420 578 SEK, en tillväxt på 37.7%. Detta visar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet avsevärt under året.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 21.0% trots en stark omsättningsökning på 37.7%, vilket pekar på potentiella lönsamhetsutmaningar och ökade kostnader.
  • Soliditeten på 20.0% är relativt låg och visar på ett betydande beroende av lån för att finansiera tillgångarna på 4 1 24 661 SEK.
  • Verksamheten inom skogsentreprenad är sannolikt kapitalintensiv, vilket medför risker kopplade till räntor och avbetalningar på lånade medel.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 37.7% till 3 420 578 SEK visar en stark marknadsposition och god förmåga att skaffa nya uppdrag.
  • Den höga vinstmarginalen på 12.8% indikerar att företaget är effektivt i sin kärnverksamhet och kan generera god avkastning på försäljningen.
  • Den exceptionella tillväxten av eget kapital med 134.8% till 424 413 SEK ger en starkare bas för framtida investeringar och en buffert mot motgångar.