156 621 SEK
Omsättning
▼ 64,4%
7 237 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 91,9%
87%
Soliditet
Mycket God
4,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:206 116 SEK
Skulder:-27 132 SEK
Substansvärde:178 984 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Fortsatt utbildning på högskolenivå under tiden bolaget bedrivs.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Fortsatt utbildning på högskolenivå under tiden bolaget bedrivs, vilket kan indikera en satsning på att höja kompetensen och kvaliteten i verksamheten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på betydande utmaningar med en kraftig nedgång i både omsättning och resultat. Den extremt låga vinstmarginalen på 4,6% tillsammans med en omsättningsminskning på 64,4% indikerar allvarliga problem i den operativa verksamheten. Trots detta uppvisar bolaget en mycket hög soliditet på 87,0% och en liten förbättring av eget kapital, vilket ger ett visst finansiellt skydd mot de negativa trenderna.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver skönhetsbehandlingar och tatueringsverksamhet med säte i Nordingrå. Verksamheten är människointensiv och kräver hög kompetens, vilket kan förklara den pågående utbildningen som nämns i årsredovisningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har kollapsat från 89 547 SEK till 7 237 SEK, en minskning med 82 310 SEK eller 91,9%. Den extremt låga vinstmarginalen på 4,6% visar att företaget knappt är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 87,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger ett gott skydd mot kriser men kan också indikera ineffektiv kapitalanvändning.

Eget kapital: Eget kapital har ökat marginellt från 173 479 SEK till 178 984 SEK, en förbättring med 5 505 SEK eller 3,2%. Denna ökning beror sannolikt på återinvesterat resultat trots den låga lönsamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 487 830 SEK till 156 621 SEK, en nedgång med 331 209 SEK eller 64,4%. Detta indikerar en betydande försämring av företagets försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 331 209 SEK från föregående år hotar företagets existens på lång sikt.
  • Resultatnedgång med 91,9% till endast 7 237 SEK gör företaget extremt sårbart för ytterligare motgångar.
  • Minskande tillgångar från 235 101 SEK till 206 116 SEK kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 87,0% ger ett starkt finansiellt skydd och möjlighet att investera i verksamheten utan extern finansiering.
  • Pågående utbildning på högskolenivå kan leda till högre kvalitet och konkurrenskraft i framtiden.
  • Liten ökning av eget kapital med 5 505 SEK visar att företaget fortfarande genererar positivt resultat trots utmaningarna.