7 148 000 SEK
Omsättning
▲ 40,2%
456 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9,7%
42%
Soliditet
Mycket God
6,4%
Vinstmarginal
Stabil
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-03-15

Substansvärdering

Tillgångar:2 621 135 SEK
Skulder:-1 490 693 SEK
Substansvärde:992 224 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget är medvetna om den komplicerade situationen med utbrottet av COVID-19 och att det kan innebära negativa effekter för bolaget. Bolaget bedömer dock i dagsläget inte att dessa effekter kommer få en väsentlig påverkan på bolagets finansiella ställning. Vidare bedömer vi att vi snabbt kan vidta kostnadsbesparingar för att minska resultatförsämringar vid en eventuell nedgång på efterfrågan av våra tjänster och varor.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget nämner COVID-19-pandemin som en potentiell risk men bedömer att effekterna inte kommer bli väsentliga för den finansiella ställningen.
  • Bolaget har identifierat möjligheter till snabba kostnadsbesparingar för att motverka eventuella nedgångar i efterfrågan.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande omsättningsökning på 40,2%, vilket indikerar god marknadsposition och framgångsrik försäljning. Trots detta har resultatet minskat med 9,7%, vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 42,0% och tillväxten i eget kapital visar på en finansiellt stabil kärna, men företaget behöver adressera lönsamhetsutmaningarna för att säkerställa långsiktig hållbarhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mångfacetterad verksamhet inom snickeri, skogsbruk, åkeri, grävning och personaluthyrning. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara den starka omsättningstillväxten men också de ökade kostnaderna som påverkat resultatet. Verksamheten är kapitalintensiv med behov av maskiner och fordon, vilket speglas i tillgångarnas storlek.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 505 000 SEK till 456 000 SEK, en nedgång med 49 000 SEK trots den höga omsättningstillväxten. Detta indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 42,0% är god och ligger över branschgenomsnitt för många verksamheter. Det indikerar ett lågt belåningsgrad och god förmåga att klara oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 758 671 SEK till 992 224 SEK, en tillväxt på 233 553 SEK eller 30,8%. Denna förbättring beror främst på att årets resultat tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 5 165 274 SEK till 7 157 906 SEK, en ökning med 1 992 632 SEK eller 40,2%. Detta visar på exceptionell försäljningstillväxt.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 9,7% trots en omsättningsökning på över 40%, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem och okontrollerade kostnader.
  • Pandemin fortsätter att vara en extern riskfaktor som kan påverka efterfrågan på företagets tjänster negativt.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 40,2% visar på stark marknadsacceptans och goda affärsmöjligheter.
  • Eget kapital ökade med 30,8% till 992 224 SEK, vilket ger ett starkt fundament för framtida investeringar och expansion.
  • Tillgångarna växte med 16,7% till 2 621 135 SEK, vilket indikerar investeringar i verksamheten för framtida tillväxt.