5 289 100 SEK
Omsättning
▲ 34,7%
161 800 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 40,4%
35,4%
Soliditet
God
3,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 415 653 SEK
Skulder:-1 477 773 SEK
Substansvärde:537 880 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 34,7% indikerar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet markant, men resultatet har samtidigt minskat med 40,4%, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Soliditeten på 35,4% är acceptabel men inte stark, och den minskande tillgångsbasen kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar. Företaget verkar befinna sig i en fas där tillväxt prioriteras framför lönsamhet, vilket skapar en spännande men samtidigt osäker situation.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom skogsentreprenad med säte i Örnsköldsviks kommun. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar den relativt höga tillgångsbasen. Branschen är typiskt sett cyklisk och påverkas av efterfrågan på timmer och skogsprodukter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 271 300 SEK till 161 800 SEK, en nedgång på 40,4% som visar att lönsamheten försämrats trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 35,4% indikerar att företaget finansieras till drygt en tredjedel med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå men inte exceptionellt starkt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 442 491 SEK till 537 880 SEK, en tillväxt på 21,6% som främst drivs av årets resultat men också kan inkludera andra kapitaltillskott.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 931 424 SEK till 5 289 165 SEK, en stark tillväxt på 34,7% som indikerar framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 40,4% trots stark omsättningstillväxt indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 2 746 780 SEK till 2 415 653 SEK kan tyda på avveckling eller nedskrivningar
  • Låg vinstmarginal på 3,1% gör företaget sårbart för kostnadsökningar och konjunkturnedgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 34,7% visar på framgångsrik marknadsexpansion
  • Ökning av eget kapital med 21,6% stärker företagets finansiella grund
  • Befintlig kundbas och verksamhet i en stabil bransch med långsiktig efterfrågepotential