623 000 SEK
Omsättning
▲ 4%
27 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66,3%
55%
Soliditet
Mycket God
4,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:198 434 SEK
Skulder:-89 449 SEK
Substansvärde:108 985 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva tecken på tillväxt i omsättning och balansräkning, men en kraftig försämring av lönsamheten. Omsättningen har ökat med 4.0% till 623 117 SEK, vilket indikerar en ökad verksamhetsvolym. Samtidigt har resultatet kraschat med 66.2% till endast 27 000 SEK, vilket tyder på betydande lönsamhetsproblem trots högre intäkter. Den starka tillväxten av eget kapital (+22.8%) och tillgångar (+12.7%) visar dock att företaget fortfarande bygger upp sin finansiella styrka. Soliditeten på 55.0% är god och ger ett visst skydd mot obetalda skulder. Sammantaget befinner sig företaget i en situation där det lyckats växa men samtidigt tappat kontrollen över kostnaderna eller mött oväntade utgifter.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver skönhetsbehandlingar i en centralt belägen skönhetssalong i Ludvika. Denna typ av verksamhet är ofta personlig och serviceinriktad, med löpande kostnader för lokaler, personal och produkter. En central belägenhet kan medföra höga hyreskostnader men ger samtidigt god synlighet och tillgänglighet för kunder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 80 000 SEK till 27 000 SEK, en minskning på 53 000 SEK eller 66.2%. Denna kraftiga resultatnedgång, trots högre omsättning, indikerar en betydande försämring av lönsamheten, sannolikt på grund av stigande kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 55.0% anses vara god och visar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger företaget en stabil finansiell bas och minskar beroendet av lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 88 773 SEK till 108 985 SEK, en förbättring på 20 212 SEK eller 22.8%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 27 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket kompenserar för eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 598 507 SEK till 623 117 SEK, en positiv tillväxt på 24 610 SEK eller 4.0%. Detta visar att företaget har lyckats öka sina intäkter, troligtvis genom fler kunder eller högre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 66.2% trots ökad omsättning är en allvarlig varningssignal för lönsamheten.
  • En låg vinstmarginal på 4.3% gör företaget sårbart för oförutsedda kostnadsökningar eller en minskning i försäljning.
  • Om trenden med sjunkande lönsamhet fortsätter kan det äta upp det eget kapitalet på sikt trots att det för närvarande är starkt.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 4.0% visar att det finns efterfrågan på företagets tjänster och en potential för ytterligare expansion.
  • Den höga soliditeten på 55.0% ger företaget finansiell handlingsfrihet och möjlighet att investera i tillväxt.
  • Tillgångstillväxten på 12.7% till 198 434 SEK indikerar att företaget investerar i sin verksamhet, vilket kan bära frukt i framtiden.