978 118 SEK
Omsättning
▲ 59%
164 665 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 65,4%
51,6%
Soliditet
Mycket God
16,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:682 327 SEK
Skulder:-292 249 SEK
Substansvärde:207 078 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt fallande lönsamhet. Den höga omsättningsökningen på 59% indikerar att företaget har lyckats skaffa sig fler eller större projekt, men den dramatiska resultatnedgången på 65% tyder på att dessa projekt inte genererat tillräcklig lönsamhet. Soliditeten på 51,6% är fortfarande acceptabel men har försämrats från föregående år. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas där tillväxt prioriterats framför lönsamhet, vilket skett på bekostnad av eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom byggentreprenad, rivning och sanering, vilket är en bransch med projektbaserad verksamhet och konjunkturkänslighet. Typiskt för sådana företag är fluktuerande omsättning och resultat beroende på projektstorlek, konkurrens och materialkostnader. Den höga omsättningstillväxten kan tyda på att företaget vunnit större anbud eller expanderat sin verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 475 456 SEK till 164 665 SEK, en minskning på 65,4%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats avsevärt, vilket kan bero på högre kostnader, lägre marginaler på projekt eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 51,6% är fortfarande god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot kriser men representerar en försämring från tidigare nivåer.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 300 752 SEK till 207 078 SEK, en nedgång på 31,1%. Denna minskning förklaras delvis av det sämre årets resultat som påverkat kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 615 348 SEK till 978 118 SEK, en tillväxt på 59,0%. Detta indikerar en betydande expansion av verksamheten och fler eller större projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 65,4% trots stark omsättningstillväxt indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 93 674 SEK på ett år försvagar företagets finansiella styrka
  • Expansionen verkar ha skett till priset av lägre marginaler eller högre kostnader

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 59,0% visar att företaget kan konkurrera och växa på marknaden
  • Soliditeten på 51,6% ger fortfarande en god finansiell buffert trots försämringen
  • Tillgångstillväxt på 32,8% indikerar investeringar i verksamheten som kan bära frukt framöver

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan omsättningstillväxt (+59,0%) och resultatutveckling (-65,4%). Denna obalans mellan tillväxt och lönsamhet är oroande. Tillgångarna har ökat med 32,8%, vilket stöder expansionstesen, men eget kapital har minskat med 31,1%, vilket visar att tillväxten inte varit kapitalskapande. Trenden pekar mot en expansiv men olönsam fas där företaget prioriterat volym framför marginal.