1 325 760 SEK
Omsättning
▲ 13,7%
256 543 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 312,4%
78,4%
Soliditet
Mycket God
19,4%
Vinstmarginal
Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-02

Substansvärdering

Tillgångar:704 213 SEK
Skulder:-31 829 SEK
Substansvärde:552 384 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med en tydlig vändning från förlust till lönsamhet. Den höga soliditeten på 78,4% kombinerat med en betydande tillväxt i både omsättning, resultat och balansomslutning pekar på ett välskött företag i en positiv utvecklingsfas. Trenderna indikerar en framgångsrik omstrukturering eller förbättrad verksamhet efter en svagare period.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom Bed & Breakfast samt uthyrning av lokaler och lägenheter. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver en god kundbas och effektiv drift. De starka siffrorna tyder på en god beläggningsgrad och effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -120 803 SEK till en vinst på 256 543 SEK, en förbättring på 377 346 SEK. Denna vändning till stark lönsamhet (19,4% vinstmarginal) tyder på en kombination av högre intäkter och effektivare kostnadshantering.

Soliditet: En soliditet på 78,4% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåningsgrad och stor finansiell styrka. Detta ger goda förutsättningar att möta oförutsedda händelser och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 399 668 SEK till 552 384 SEK, en tillväxt på 38,2%. Denna förbättring är direkt kopplad till årets starka resultat, vilket har stärkt företagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 166 099 SEK till 1 325 760 SEK, en tillväxt på 13,7%. Detta indikerar en ökad efterfrågan på företagets tjänster, sannolikt driven av en förbättrad marknadsposition eller högre beläggning.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är sannolikt känslig för konjunktursvängningar och säsongsvariationer, vilket kan påverka den lönsamhet som nyligen återvunnits.
  • Den snabba tillväxten i tillgångar på 37,3% till 704 213 SEK måste hanteras noggrant för att säkerställa att investeringarna ger avkastning och inte leder till onödiga kostnader.

Möjligheter

  • Den starka resultatförbättringen på 312,4% och den höga vinstmarginalen på 19,4% skapar utrymme för framtida investeringar och utdelning till ägarna.
  • Den höga soliditeten ger ett utmärkt läge att finansiera ytterligare expansion, till exempel genom att renovera befintliga eller förvärva nya lokaler/lägenheter att hyra ut.
  • Omsättningstillväxten på 13,7% visar att det finns en efterfrågan på marknaden, vilket ger möjlighet att ytterligare öka intäkterna genom prishöjningar eller utökad kapacitet.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+13,7%), resultat (+312,4%), eget kapital (+38,2%) och tillgångar (+37,3%). Den samlade bilden är att ett företag som tidigare kämpat med lönsamhet nu har genomfört en mycket framgångsrik vändning och befinner sig i en stark tillväxtfas.