1 887 475 SEK
Omsättning
▲ 4,9%
537 600 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,1%
65,2%
Soliditet
Mycket God
28,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
375 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-14

Substansvärdering

Tillgångar:1 096 521 SEK
Skulder:-318 476 SEK
Substansvärde:469 045 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har startat sin verksamhet under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har startat sin verksamhet under räkenskapsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,5% och den exceptionellt höga soliditeten på 65,2% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med låg belåning. Tillgångarna har ökat kraftigt med 32,4%, vilket visar på investeringar och expansion. Den mest oroande trenden är dock den kraftiga resultatminskningen på 22,1% trots en blygsam omsättningsökning på 4,9%, vilket kan tyda på ökade kostnader eller minskad effektivitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT i Falun-Borlänge-regionen. Som ett IT-konsultbolag är det typiskt att ha höga lönsamhetsmarginaler och relativt låga tillgångar jämfört med tillverkningsindustrin, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna där soliditeten är exceptionellt hög.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 689 659 SEK till 537 600 SEK, en nedgång på 22,1% som är betydande och kräver uppmärksamhet trots att vinstnivån fortfarande är mycket hög.

Soliditet: Soliditeten på 65,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god förmåga att klara oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 433 077 SEK till 469 045 SEK, en tillväxt på 8,3% som primärt drivs av årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 801 609 SEK till 1 887 475 SEK, en tillväxt på 4,9% som visar på en stabil kundbas och kontrollerad expansion.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 22,1% trots ökad omsättning indikerar potentiella problem med kostnadskontroll eller lägre marginaler på nya uppdrag.
  • Snabb tillväxt i tillgångar med 32,4% kan innebära ökad kapitalbindning som behöver generera tillräcklig avkastning.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,5% ger utrymme för investeringar och framtida expansion.
  • Exceptionellt stark soliditet på 65,2% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov.
  • Stadig omsättningstillväxt på 4,9% i en nyetablerad verksamhet visar på marknadsacceptans.