16 957 000 SEK
Omsättning
▲ 15,5%
287 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 164,8%
21%
Soliditet
God
1,7%
Vinstmarginal
Låg
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:7 458 450 SEK
Skulder:-5 884 079 SEK
Substansvärde:1 574 371 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och en vändning från förlust till vinst, vilket indikerar en förbättrad operativ effektivitet. Den minskande tillgångsbasen kombinerat med ökande eget kapital tyder på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Trots de positiva trenderna kvarstår utmaningar med låg lönsamhet och blygsam soliditet som begränsar finansiell flexibilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat åkeriföretag med inriktning på timmertransporter, verksamt sedan 1973 i Bräcke kommun, Jämtland. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med betydande investeringar i fordonspark och utrustning, och är känslig för konjunktursvängningar i skogs- och byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på -443 000 SEK till en vinst på 287 000 SEK, en förbättring på 164,8%, vilket indikerar effektivare kostnadskontroll eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 21,0% ligger under branschgenomsnitt för transportföretag och indikerar en begränsad finansiell buffert, vilket ökar sårbarheten vid oförutsedda förluster eller lågkonjunktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 287 591 SEK till 1 574 371 SEK, en tillväxt på 22,3%, vilket främst beror på årets vinst och visar på en stärkt kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 15 630 807 SEK till 17 006 515 SEK, en tillväxt på 15,5%, vilket visar på stark försäljningsutveckling och ökad marknadsaktivitet.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 21,0% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån och ökar sårbarheten vid ekonomiska nedgångar.
  • Vinstmarginalen på endast 1,7% är mycket låg och gör företaget känsligt för kostnadsökningar eller prispress.
  • Tillgångarna minskade med 17,0% från 8 988 454 SEK till 7 458 450 SEK, vilket kan indikera avveckling av produktiv kapacitet eller försäljning av tillgångar för att finansiera verksamheten.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 15,5% visar på god marknadsposition och potential för fortsatt expansion.
  • Den dramatiska resultatförbättringen från förlust till vinst på 287 000 SEK visar på god operativ återhämtningsförmåga.
  • Eget kapital ökade med 22,3% till 1 574 371 SEK, vilket skapar bättre förutsättningar för framtida investeringar.