22 818 000 SEK
Omsättning
▼ 2,9%
1 434 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,3%
52,6%
Soliditet
Mycket God
6,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:11 627 424 SEK
Skulder:-5 407 712 SEK
Substansvärde:5 690 712 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en svag rörelse i lönsamhet och omsättning, men starka förbättringar i balansräkningen. Resultatet har minskat kraftigt trots en marginell omsättningsminskning, vilket tyder på tryckta marginaler eller ökade kostnader. Samtidigt har företaget genomfört en betydande kapitalförstärkning och ökade sina tillgångar avsevärt, vilket stärker den finansiella basen och skapar bättre förutsättningar för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel med däck och har sin verksamhet i Härjedalens kommun. Ett däckhandelsföretag är typiskt sett kapitalintensivt med behov av lager och maskiner, vilket stämmer väl med den höga tillgångstillväxten. Branschen är ofta konjunkturkänslig och priskänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 2 117 000 SEK till 1 434 000 SEK, en minskning på 683 000 SEK eller -32.3%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket pekar på ett allvarligt tryck på lönsamheten.

Soliditet: En soliditet på 52.6% är mycket stark och indikerar ett lågt belåningsgrad. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att ta lån till framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 557 556 SEK till 5 690 712 SEK, en tillväxt på 1 133 156 SEK. Denna förbättring med 24.9% kan delvis förklaras av årets resultat, men en del beror sannolikt på ytterligare inskjutet kapital eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 23 792 547 SEK till 23 216 268 SEK, en nedgång på 576 279 SEK eller -2.4%. Detta indikerar en svag efterfrågan eller förlorade marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Resultatet har minskat med 683 000 SEK eller 32.3% på ett år, vilket är en stark varningssignal om lönsamhetsproblem.
  • Omsättningen är fallande, vilket kan tyda på konkurrenspress eller svagare marknadsförhållanden.
  • Den stora skillnaden mellan omsättnings- och resultatminskning indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 1 133 156 SEK, vilket ger en betydligt starkare balansräkning och bättre kreditvärdighet.
  • Tillgångarna ökade med 2 544 699 SEK till 11 627 424 SEK, vilket kan tyda på investeringar i lager eller maskiner för framtida tillväxt.
  • Den höga soliditeten på 52.6% ger utrymme för strategiska lån och investeringar utan att äventyra finansiell stabilitet.