422 000 SEK
Omsättning
▼ 25,8%
199 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 139,8%
78,5%
Soliditet
Mycket God
47,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:234 205 SEK
Skulder:-50 267 SEK
Substansvärde:183 938 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning men samtidigt en dramatisk förbättring av lönsamhet och balansräkning. Den höga vinstmarginalen på 47,2% och soliditeten på 78,5% indikerar ett mycket kostnadseffektivt företag som lyckats öka sin lönsamhet avsevärt trots lägre omsättning. Den snabba tillväxten i eget kapital med över 111% visar på en stark kapitalbildningsförmåga.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom måleri- och snickeriarbeten, en bransch som typiskt kännetecknas av projektbaserad verksamhet med varierande omsättning från period till period. Företaget har sitt säte i Kalmar och är registrerat sedan 2021, vilket innebär att det har några års verksamhet bakom sig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 83 000 SEK till 199 000 SEK, en ökning med 139,8%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar antingen högre marginaler, kostnadsbesparingar eller mindre kapitalkrävande projekt.

Soliditet: Soliditeten på 78,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 87 110 SEK till 183 938 SEK, en tillväxt på 111,2%. Denna starka ökning är direkt kopplad till det goda årets resultat på 199 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 568 875 SEK till 421 972 SEK, en nedgång med 25,8%. Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under 2023.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen med 25,8% från 568 875 SEK till 421 972 SEK kan indikera minskad marknadsandel eller konkurrensproblem
  • Den låga omsättningsnivån på 421 972 SEK begränsar företagets skalfördelar och möjlighet till investeringar i tillväxt

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 47,2% visar på stark konkurrenskraft och effektiv verksamhetsstyrning
  • Soliditeten på 78,5% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Resultattillväxten på 139,8% från 83 000 SEK till 199 000 SEK demonstrerar förmåga att generera avkastning trots lägre omsättning