570 633 SEK
Omsättning
▲ 29,3%
-57 983 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 52,2%
66,8%
Soliditet
Mycket God
−10,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:630 274 SEK
Skulder:-209 417 SEK
Substansvärde:420 857 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva rörelser i omsättning och resultat men samtidigt oroande tecken i balansräkningen. Omsättningen har ökat med 29,3% till 570 952 SEK och förlusten har minskat med 52,2%, vilket indikerar en förbättrad operativ effektivitet. Dock visar en minskning av eget kapital med 18,9% och tillgångar med 10,2% att företaget finansierar sin verksamhet genom att ta ut medel från bolaget istället för att generera positiva kassaflöden. Den höga soliditeten på 66,8% ger viss buffert, men trenden är negativ.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver import, export, försäljning och förädling av kaffe med säte i Limhamn. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis investeringar i lager och maskiner, vilket kan förklara de initiala förlusterna under uppstartsfasen men också kräver stabila kassaflöden för lagerfinansiering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på 121 353 SEK till en förlust på 57 983 SEK, en minskning av förlusten med 63 370 SEK. Trots förbättringen är företaget fortfarande förlustgivande.

Soliditet: Soliditeten på 66,8% är hög och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger en god skuldskapacitet men trenden är negativ då den sjunker från föregående år.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 518 842 SEK till 420 857 SEK, en nedgång på 97 985 SEK. Denna minskning beror direkt på årets förlust som minskade det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 441 242 SEK till 570 952 SEK, en positiv tillväxt på 129 710 SEK eller 29,3%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Företaget är fortfarande förlustgivande med en vinstmarginal på -10,2%, vilket är en existentiell risk om det fortsätter långsiktigt.
  • Den snabba minskningen av eget kapital med 97 985 SEK (18,9%) och tillgångar med 71 294 SEK (10,2%) indikerar att företaget bränner kapital.
  • Den höga soliditeten riskerar att erodera om de negativa resultaten fortsätter och tvingar företaget att ta på sig skulder.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 29,3% eller 129 710 SEK visar på en efterfrågan på företagets produkter och en god marknadspotential.
  • Förbättringen av resultatet med 52,2% visar att företaget är på väg mot lönsamhet och har förbättrat sin kostnadseffektivitet.
  • Den höga soliditeten ger företaget goda möjligheter att säkra finansiering för framtida investeringar och tillväxt om det behövs.