282 000 SEK
Omsättning
▼ 34,9%
180 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 58,5%
42,5%
Soliditet
Mycket God
41,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 927 467 SEK
Skulder:-1 108 861 SEK
Substansvärde:818 606 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga motgångar i rörelseresultat men samtidigt förbättrad balansräkningsstruktur. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-34,9%) och resultat (-58,5%) indikerar betydande utmaningar i den operativa verksamheten. Trots detta har eget kapital ökat med 21,0% och tillgångarna växt med 7,6%, vilket visar att företaget har kapacitet att bevara och till och med stärka sin kapitalbas trots svagare lönsamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 41,9% och soliditeten på 42,5% pekar på ett företag med god marginalstruktur och finansiell stabilitet, men den akuta nedgången i omsättning är oroande.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom beläggningsarbeten med kakel och har sitt säte i Landskrona. Detta är en bransch som ofta är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. Företaget är etablerat sedan 2014 och är således inte ett nytt företag utan ett som har funnits i cirka 10 år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan och sjönk från 434 000 SEK till 180 000 SEK, en minskning på 254 000 SEK. Denna dramatiska nedgång är sannolikt en direkt följd av den lägre omsättningen, men kan också bero på ökade kostnader eller lägre marginaler på utförda projekt.

Soliditet: En soliditet på 42,5% anses vara god och visar att drygt 40% av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst motståndskraft mot obetalda kunder och ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 676 399 SEK till 818 606 SEK, en förbättring på 142 207 SEK. Denna ökning, trots det lägre resultatet, kan förklaras av att ägarna har reinvesterat tidigare vinster eller att företaget har omvärderat tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 500 742 SEK till 430 153 SEK, en minskning på 70 589 SEK eller 14,1%. Detta indikerar färre projekt eller lägre volym av kakelarbeten under året.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på -34,9% är den största risken och hotar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter.
  • Resultatet har mer än halverats (-58,5%), vilket kraftigt försämrar företagets ability to generate internal funds for investment or weathering future downturns.
  • Trots god soliditet skapar den sjunkande lönsamheten utmaningar för att finansiera pågående verksamhet och investeringar.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 41,9% visar att företaget är mycket lönsamt per såld krona och har en stark prissättningsmodell när volymen är tillräcklig.
  • Eget kapital ökade med 142 207 SEK till 818 606 SEK, vilket ger en stark finansiell bas för att möta kortsiktiga utmaningar och eventuellt expandera.
  • Tillgångstillväxten på 7,6% (+136 005 SEK) till 1 927 467 SEK visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet.