428 000 SEK
Omsättning
▲ 41,3%
255 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22%
72%
Soliditet
Mycket God
59,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-10

Substansvärdering

Tillgångar:442 389 SEK
Skulder:-123 405 SEK
Substansvärde:318 984 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 59,5% kombinerat med en soliditet på 72,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga omsättningstillväxten på 41,2% visar att företaget inte bara är lönsamt utan också expanderar snabbt. Denna kombination av hög lönsamhet och snabb tillväxt är ovanligt positiv.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom förmedling av produkter inom service-, fack- och dagligvaruhandel med säte i Hagfors kommun. Den mycket höga vinstmarginalen tyder på att företaget antingen har en unik affärsmodell, specialiserade produkter eller effektiva kostnadsstrukturer inom sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 209 000 SEK till 255 000 SEK, en ökning på 22,0% som visar att företaget lyckas omvandla högre omsättning till ökad vinst.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 266 633 SEK till 318 984 SEK, en tillväxt på 19,6% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 303 355 SEK till 428 060 SEK, en tillväxt på 41,2% som visar stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 41,2% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets relativt låga omsättning på 428 060 SEK trots 13 års verksamhet kan indikera begränsad marknadsstorlek

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 59,5% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Stark tillväxt inom alla nyckeltal visar att företaget befinner sig i en positiv utvecklingsfas
  • Hög soliditet på 72,0% ger goda förutsättningar för att ta lån till framtida investeringar vid behov

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättning (+41,2%), resultat (+22,0%), eget kapital (+19,6%) och tillgångar (+32,5%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.