10 175 859 SEK
Omsättning
▲ 10,6%
1 131 097 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19,2%
49,2%
Soliditet
Mycket God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-27

Substansvärdering

Tillgångar:7 447 137 SEK
Skulder:-3 495 951 SEK
Substansvärde:2 541 186 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det oroliga världsläget har väsentligt påverkat de allmänna marknadsförutsättningarna vad gäller osäkerhet och risk. Ännu är det för tidigt att se exakt vilka effekterna blir på bolagets verksamhet. Bolaget har under räkenskapsåret investerat i maskiner och inventarier på närmare tre miljoner kronor. Bolagets största uppdragsgivare har fortsatt öka produktionen och därmed har även engagemanget ökat vilket leder till en omsättningsökning på tio procent.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har investerat nära tre miljoner kronor i maskiner och inventarier under räkenskapsåret.
  • Det oroliga världsläget noteras som en osäkerhetsfaktor, men dess direkta effekter på bolaget är ännu oklara.
  • Bolagets största uppdragsgivare har ökat sin produktion, vilket direkt har lett till bolagets omsättningsökning.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Den betydande tillgångstillväxten på 52.9% indikerar kraftfulla investeringar, vilket tillsammans med en hög vinstmarginal på 10.7% och en solid soliditet på 49.2% tecknar en bild av ett välskött företag i en expansiv fas. Den samtidiga ökningen av både omsättning, resultat och eget kapital pekar på en hållbar tillväxt utan att finansieringsstrukturen försämras.

Företagsbeskrivning

Bolaget, som är registrerat sedan 2008, bedriver verksamhet inom timmerhantering, snöröjning och övriga lyft- och skogsarbeten med maskin. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver stora investeringar i maskinpark, vilket förklarar de höga tillgångsvärdena och den betydande tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 948 708 SEK till 1 131 097 SEK, en ökning på 19.2%. Detta innebär att vinsten växte snabbare än omsättningen, vilket är en mycket positiv indikator på förbättrad lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 49.2% anses vara mycket stark för ett kapitalintensivt företag. Det innebär att nästan hälften av tillgångarna är finansierade med eget kapital, vilket ger ett lågt belåningsgrad och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 961 634 SEK till 2 541 186 SEK, en tillväxt på 29.5%. Denna förbättring beror främst på att årets vinst har bibehållits i bolaget och ökat kapitalunderlaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 370 774 SEK till 10 620 701 SEK, en tillväxt på 10.6%. Denna ökning förklaras i årsredovisningen av ett ökat engagemang från bolagets största uppdragsgivare.

Huvudrisker

  • Beroendet av en stor uppdragsgivare utgör en koncentrationsrisk om denna kund skulle dra ned på sin verksamhet.
  • Den globala osäkerheten som nämns kan påverka råvarupriser, bränslekostnader och framtida investeringsbeslut.
  • De stora investeringarna i maskiner medför risk för överkapacitet om efterfrågan avtar.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 10.7% ger utrymme för framtida investeringar och att klara av konjunktursvängningar.
  • Den starka balansräkningen och soliditeten ger goda förutsättningar att ta lån för ytterligare expansion om så önskas.
  • Fortsatt samarbete med den expanderande största kunden kan ytterligare driva på tillväxten.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på förbättring. Omsättningstillväxt på 10.6%, resultattillväxt på 19.2%, tillväxt i eget kapital på 29.5% och en explosionsartad tillgångstillväxt på 52.9% visar ett företag i en mycket positiv utvecklingsfas.