77 000 SEK
Omsättning
▼ 41,2%
29 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 63,8%
68%
Soliditet
Mycket God
37,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:222 246 SEK
Skulder:-70 081 SEK
Substansvärde:152 165 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med starka balansräkningsnyckeltal men kraftigt negativa rörelseresultat. Den mycket höga soliditeten på 68% och tillväxten i eget kapital samt tillgångar indikerar ett stabilt företag med god finansiell struktur. Dock är den dramatiska omsättningsminskningen på 41,2% och resultatnedgången på 63,8% mycket oroande och tyder på allvarliga utmaningar i den löpande verksamheten. Företaget verkar kunna bevara kapitalet trots dåliga rörelseresultat, möjligen genom kapitalinsatser eller omvärderingar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning av fastigheter, skogstjänster, catering och underhållsarbete. Den breda verksamhetsprofilen med både fastighetsrelaterade tjänster och catering kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning, då sådana företag ofta är beroende av projektbaserade intäkter och konjunkturkänsliga marknader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 80 000 SEK till 29 000 SEK, en minskning med 51 000 SEK (-63,8%). Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget fortfarande generera vinst, vilket indikerar god kostnadskontroll eller minskade rörelsekostnader.

Soliditet: Soliditeten på 68,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 129 306 SEK till 152 165 SEK, en förbättring med 22 859 SEK (+17,7%). Denna ökning trots sämre resultat kan tyda på kapitaltillskott eller omvärderingar av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 131 298 SEK till 76 944 SEK, en nedgång på 54 354 SEK (-41,2%). Denna dramatiska minskning tyder på förlorade kunder, avbrutna projekt eller marknadsförändringar som starkt påverkat intäktsunderlaget.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 41,2% från 131 298 SEK till 76 944 SEK indikerar allvarliga problem i försäljning eller marknadsposition
  • Resultatnedgång med 63,8% visar att lönsamheten är under starkt tryck trots kostnadsanpassningar
  • Den breda verksamhetsprofilen kan sprida resurser för tunt och skapa osäkerhet i intäktsflöden

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 68% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Eget kapital ökade med 17,7% till 152 165 SEK vilket stärker företagets finansiella bas
  • Tillgångarna växte med 8,9% till 222 246 SEK vilket visar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan balansräkningens styrka (ökande eget kapital och tillgångar, hög soliditet) och resultaträkningens svaghet (kraftigt fallande omsättning och resultat). Denna kombination kan tyda på en omstrukturering där företaget avvecklar mindre lönsam verksamhet samtidigt som det behåller och investerar i kärntillgångar. Den mycket höga vinstmarginalen på 37,2% trots låg omsättning indikerar att den kvarvarande verksamheten är mycket lönsam, men volymen är för låg för att generera tillräckligt resultat.