732 961 SEK
Omsättning
▼ 17,1%
82 440 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11,8%
76%
Soliditet
Mycket God
11,3%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-16

Substansvärdering

Tillgångar:553 745 SEK
Skulder:-132 801 SEK
Substansvärde:420 944 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande minskning i omsättning med 17,1% har företaget lyckats öka sitt resultat med 11,8% och stärkt det egna kapitalet med 18,4%. Den höga soliditeten på 76,0% indikerar ett finansiellt stabilt företag med låg belåning. Minskningen av totala tillgångar med 26,0% kan tyda på en avveckling av tillgångar eller en omstrukturering av verksamheten. Överlag bedrivs en effektiv verksamhet med god lönsamhet, men omsättningsminskningen är en utmaning som behöver adresseras.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat som entreprenadverksamhet inom markanläggning samt jord- och skogsbruk. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för säsongsvariationer och konjunktursvängningar inom bygg- och jordbrukssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 73 771 SEK till 82 440 SEK, en ökning med 8 669 SEK eller 11,8%. Detta visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 355 379 SEK till 420 944 SEK, en tillväxt på 65 565 SEK eller 18,4%. Denna förbättring har främst drivits av årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 884 523 SEK till 732 961 SEK, en nedgång på 151 562 SEK eller 17,1%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning per projekt under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättningen på 17,1% kan hota företagets långsiktiga tillväxt och marknadsposition
  • Minskande tillgångar på 194 802 SEK (från 748 547 SEK till 553 745 SEK) kan begränsa operativ kapacitet
  • Beroende av ett fåtal stora projekt eller kunder inom entreprenadbranschen

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 76,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Förbättrad vinstmarginal på 11,2% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Stark balansräkning med eget kapital på 420 944 SEK ger god kreditvärdighet