3 348 249 SEK
Omsättning
▼ 9,6%
1 014 853 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10,2%
88,7%
Soliditet
Mycket God
30,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-05

Substansvärdering

Tillgångar:4 682 810 SEK
Skulder:-529 958 SEK
Substansvärde:4 152 852 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet och soliditet men samtidigt en tydlig nedgång i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 30,3% och soliditeten på 88,7% indikerar ett effektivt och kapitalstarkt företag. Trots att omsättningen minskat med 9,6% och resultatet med 10,2%, har företaget lyckats öka både eget kapital och totala tillgångar, vilket tyder på en stark balansräkning och en förmåga att bevara värde trots svagare försäljning.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat ventilationsföretag som har bedrivit verksamhet sedan 1995 och registrerades som aktiebolag 2015. Verksamheten inriktar sig på ventilationsrengöring för olika typer av fastigheter samt försäljning av relaterade produkter som filter och fläktar. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av underhållsbehov och renoveringscykler i fastighetsmarknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 129 590 SEK till 1 014 853 SEK, en minskning på 114 737 SEK eller 10,2%. Nedgången följer omsättningsminskningen men den höga absoluta vinstnivån visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: En soliditet på 88,7% är exceptionellt stark och indikerar att företaget i mycket liten grad är beroende av lånade medel, vilket ger stor finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 756 412 SEK till 4 152 852 SEK, en tillväxt på 396 440 SEK eller 10,6%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 713 804 SEK till 3 348 249 SEK, en nedgång på 365 555 SEK eller 9,6%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 9,6% är en tydlig riskindikator och kan bero på konjunkturnedgång, ökad konkurrens eller förlorade större kunder.
  • Resultatet följde omsättningsnedgången med en minskning på 10,2%, vilket visar att även lönsamheten är sårbar för försäljningsfluktuationer.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 88,7% ger företaget utrymme att investera i tillväxt eller klara av konjunktursvängningar utan att behöva extern finansiering.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 30,3% visar på en effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll, vilket är en stark konkurrensfördel.
  • Tillväxten i eget kapital med 396 440 SEK och tillgångar med 464 244 SEK visar på en förmåga att bygga kapital trots svagare år.