11 957 132 SEK
Omsättning
▼ 14,5%
774 183 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,4%
36%
Soliditet
God
5,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 562 118 SEK
Skulder:-5 352 538 SEK
Substansvärde:2 449 580 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Kriget i Ukraina har påverkat företaget genom prisökning på diesel och övrigt material, samt vissa förseningar av beställt material.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Kriget i Ukraina har påverkat företaget genom prisökningar på diesel och övrigt material samt förseningar i materialleveranser.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med negativa rörelser i lönsamhet och omsättning, men positiva förbättringar i balansräkningen. Trots minskad omsättning och resultat har företaget stärkt sin kapitalstruktur avsevärt med ökade tillgångar och eget kapital. Den höga soliditeten på 36% ger ett stabilt fundament, men den negativa utvecklingen i rörelseresultatet indikerar utmaningar i den dagliga verksamheten, sannolikt påverkad av externa faktorer som nämns i årsredovisningen.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat mark- och anläggningsföretag som bedriver stensättning, murar, dränering, avloppssanering, grundarbeten samt projektering och planering. Verksamheten startade 2016 och utförs både i egen regi och för andra, vilket är typiskt för entreprenadföretag i byggbranschen med känslighet för materialpriser och konjunktursvängningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 948 212 SEK till 774 183 SEK, en minskning på 174 029 SEK eller -18.4%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar tryck på marginalerna.

Soliditet: Soliditeten på 36.0% är god och klart över branschgenomsnittet för byggföretag, vilket ger företaget god kreditvärdighet och bättre motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 814 503 SEK till 2 449 580 SEK, en tillväxt på 635 077 SEK eller 35.0%. Denna förbättring beror sannolikt på att vinsten har kapitaliserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 14 215 548 SEK till 13 387 023 SEK, en nedgång på 828 525 SEK eller -5.8%. Detta visar på utmaningar i att upprätthålla försäljningsvolymen under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 828 525 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan.
  • Resultatminskning på 174 029 SEK visar på ökade kostnader eller sämre prispress, förvärrat av externa faktorer som materialpriser.
  • Påverkan från kriget i Ukraina med högre diesel- och materialpriser utgör en löpande risk för kostnadsstrukturen.

Möjligheter

  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 635 077 SEK ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida investeringar.
  • Tillgångstillväxt på 18.7% till 8 562 118 SEK visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet.
  • Stabil vinstmarginal på 5.8% trots utmaningar visar på förmåga att hantera svåra förhållanden.