1 513 112 SEK
Omsättning
▲ 9%
210 262 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 108,4%
68,5%
Soliditet
Mycket God
13,9%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-15

Substansvärdering

Tillgångar:831 161 SEK
Skulder:-45 745 SEK
Substansvärde:569 416 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den dubblade vinsten på endast ett år kombinerat med hög soliditet och stark tillväxt i både omsättning och eget kapital indikerar ett välskött företag i en accelererande positiv utvecklingsfas. Den extremt höga resultattillväxten på över 100% tyder på effektiviseringsåtgärder eller förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tjänster inom tandvård, vilket är en bransch med relativt stabil efterfrågan. Tandvårdsverksamhet kännetecknas vanligtvis av återkommande kunder och förutsägbar intäktsström, vilket stämmer väl med den stabila omsättningstillväxten på 9%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 100 877 SEK till 210 262 SEK, en extraordinär tillväxt på 108.4% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 68.5% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 463 187 SEK till 569 416 SEK, en tillväxt på 22.9% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 388 030 SEK till 1 513 112 SEK, en tillväxt på 9.0% som visar en stabil och sund utveckling i kundunderlaget.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 108.4% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Relativt begränsad omsättningsbas på 1.5 miljoner SEK gör företaget sårbart för förlust av större kunder

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 13.9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark balansräkning med tillgångstillväxt på 22.9% skapar goda förutsättningar för att skala verksamheten
  • Hög soliditet ger möjlighet till strategisk finansiering för tillväxt utan att äventyra stabiliteten

Trendanalys

De senaste tre åren (2022-2024) visar en positiv utveckling med en klar vändning efter en svacka. Omsättningen var fallande 2021-2022 men har de senaste två åren vänt uppåt till en ny topp på 1,5 Mkr 2024, vilket indikerar en återhämtad försäljning. Resultatet efter finansnetto har mer än femfaldigats från det låga 37 141 kr 2022 till över 210 000 kr 2024, och vinstmarginalen har förbättrats avsevärt från 2,8% till 13,9%, vilket visar på en stark effektivisering och bättre lönsamhet. Eget kapital och tillgångar har stadigt ökat, vilket tillsammans med en stabil soliditet på över 68%, pekar på ett finansiellt starkare företag med goda förutsättningar för en fortsatt positiv utveckling.