4 525 787 000 SEK
Omsättning
▼ 23,2%
156 753 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7,3%
83%
Soliditet
Mycket God
2,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 252 308 SEK
Skulder:-113 151 SEK
Substansvärde:1 070 862 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig negativ trend i rörelseprestation men samtidigt en positiv utveckling av balansräkningen. Den kraftiga omsättningsminskningen på 23,2% och resultatnedgången på 7,3% indikerar operativa utmaningar, medan den starka soliditeten på 83,0% och ökade eget kapital visar på finansiell stabilitet. Företaget verkar genomgå en omställningsfas där det prioriterar kapitaluppbyggnad trots minskad verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat skogsentreprenör- och konsultföretag som grundades 2002 med verksamhet i Gullspång. Som typiskt för branschen är företagets prestation sannolikt kopplad till konjunkturen i skogsnäringen och efterfrågan på entreprenadtjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 169 039 000 SEK till 156 753 000 SEK, en minskning med 12 286 000 SEK eller 7,3%. Trots lägre omsättning har företaget lyckats begränsa resultatnedgången.

Soliditet: Soliditeten på 83,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 959 163 SEK till 1 070 862 SEK, en förbättring med 111 699 SEK eller 11,7%. Denna ökning beror sannolikt på att större delen av årets resultat har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 6 021 988 SEK till 4 540 967 SEK, en nedgång med 1 481 021 SEK eller 23,2%. Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 23,2% indikerar potentiella marknadsutmaningar eller förlorade kunder
  • Minskande tillgångar från 1 494 541 SEK till 1 252 308 SEK kan tyda på nedskalning av verksamheten
  • Låg vinstmarginal på 2,4% begränsar företagets möjlighet till investeringar och utveckling

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 83,0% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar
  • Ökning av eget kapital med 111 699 SEK visar på god kapitalbildningsförmåga
  • Stark balansräkning ger möjlighet att ta sig an större projekt eller investera i verksamhetsutveckling