2 694 000 SEK
Omsättning
▲ 17,4%
65 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 291,2%
76%
Soliditet
Mycket God
2,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 112 265 SEK
Skulder:-499 490 SEK
Substansvärde:1 612 775 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka tillväxttendenser trots en marginell minskning i omsättning. Den dramatiska förbättringen från förlust till vinst, kombinerat med ökande soliditet och tillgångar, indikerar en framgångsrik omställning eller effektivisering. Den låga vinstmarginalen på 2,7% pekar dock på ett utmanande lönsamhetsläge i en nischad bransch.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat orgelbyggeri med säte i Lidköping som verkar sedan 1998 med tillverkning, installation, underhåll och reparationer av orglar. Denna nischade verksamhet förklarar den begränsade omsättningsstorleken och de höga kapitalinvesteringarna som återspeglas i den höga soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 99 000 SEK från en förlust på -34 000 SEK till en vinst på 65 000 SEK. Denna förbättring med 291,2% visar på stark kostnadskontroll eller förbättrad produktivitet.

Soliditet: En soliditet på 76,0% är exceptionellt starkt och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget är i stor utsträckning finansierat med egna medel, vilket ger god motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 61 119 SEK från 1 551 656 SEK till 1 612 775 SEK, en tillväxt på 3,9%. Denna ökning kan huvudsakligen härledas till årets vinstresultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 108 170 SEK från 2 544 619 SEK till 2 436 449 SEK, vilket motsvarar en minskning på 4,3%. Trots detta noteras en omsättningstillväxt på +17,4% vilket indikerar att jämförelsen görs mot ett tidigare år med betydligt lägre omsättning, och att den långsiktiga trenden är positiv.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 2,7% gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller försämrad efterfrågan.
  • Omsättningsminskningen på 108 170 SEK till 2 436 449 SEK kan tyda på konkurrens eller en minskande marknad för denna specialiserade verksamhet.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 76,0% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller att ta marknadsandelar från mindre stabila konkurrenter.
  • Den starka resultattillväxten på 291,2% från förlust till vinst visar på en mycket positiv operativ utveckling och effektiviseringspotential.