2 427 548 SEK
Omsättning
▲ 26,4%
474 073 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,2%
73,4%
Soliditet
Mycket God
21,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-19

Substansvärdering

Tillgångar:1 159 089 SEK
Skulder:-308 880 SEK
Substansvärde:850 209 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark finansiell utveckling med betydande förbättringar inom de flesta nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 26% och resultatet med 14%, vilket indikerar en robust tillväxtfas. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,4% och soliditeten på 73,4% pekar på ett lönsamt och stabilt företag med god kapitalstruktur. Den marginella minskningen av tillgångar (-1,8%) kan tyda på effektiviseringar snarare än negativ utveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparation och service av personbilar, däckmontering och däckförsäljning, svets och smide samt lackering. Denna mångfacetterade verksamhet ger en diversifierad intäktsbas och möjlighet till korsförsäljning mellan tjänsterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 415 233 SEK till 474 073 SEK, en ökning med 58 840 SEK, vilket bekräftar företagets förmåga att omvandla högre omsättning till ökad lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 73,4% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt, vilket innebär mycket låg finansieringsrisk och god möjlighet att investera för framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 654 101 SEK till 850 209 SEK, en tillväxt på 196 108 SEK, vilket främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella fundament.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 943 711 SEK till 2 216 317 SEK, en tillväxt på 272 606 SEK eller 14,0%, vilket visar på stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • En minskning av totala tillgångar med 21 752 SEK till 1 159 089 SEK kan indikera avveckling av kapital eller begränsade investeringar i framtidskapacitet.
  • Företagets verksamhet är potentiellt känslig för konjunktursvängningar då bilreparationer kan uppskjutas under ekonomiska nedgångar.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 21,4% ger utrymme för investeringar i marknadsföring, utökad verksamhet eller priskonkurrens.
  • Stark tillväxt i omsättning (+14,0%) och resultat (+14,2%) visar på en positiv marknadstrend och god kundacceptans.
  • Exceptionellt stark soliditet på 73,4% ger utmärkta förutsättningar för att finansiera expansion eller ta lån till förmånliga villkor.

Trendanalys

Trendanalysen visar entydigt positiva förbättringstrender inom omsättning (+26,4%), resultat (+14,2%) och eget kapital (+30,0%). Den enda negativa trenden är en liten försämring av tillgångar (-1,8%), vilket i sammanhanget kan tolkas som en effektivisering snarare än en negativ utveckling. Övergripande pekar trenderna på ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stabilitet.