1 850 060 SEK
Omsättning
▲ 3,8%
1 933 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 99,6%
53%
Soliditet
Mycket God
0,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:301 378 SEK
Skulder:-140 820 SEK
Substansvärde:160 558 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket oroande utveckling med en dramatisk försämring av lönsamhet och kapitalstruktur trots en marginell omsättningsökning. Resultatet har kollapsat från 506 205 SEK till endast 1 933 SEK, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem. Eget kapital och totala tillgångar har mer än halverats, vilket pekar på att företaget antingen har tagit ut stora utdelningar, gjort avskrivningar eller drabbats av förluster som inte framgår direkt av årets resultat. Soliditeten på 53% är fortfarande acceptabel men i snabb nedgång.

Företagsbeskrivning

Bolaget importerar och tillverkar hjälmar samt kevlarkläder för mc-åkare med säte i Jönköping. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande lagerinvesteringar och har sannolikt långa produktions- och leveranskedjor från Asien, vilket förklarar känsligheten för lönsamhetsfluktuationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade dramatiskt från 506 205 SEK till endast 1 933 SEK, en minskning på -99.6%. Denna extremt låga vinstmarginal på 0.1% tyder på kraftigt ökade kostnader, prispress eller ovanligt höga avskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 53.0% är fortfarande acceptabel och visar att företaget tekniskt sett inte är överbelånat, men den snabba försämringen från föregående år är mycket oroande.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 559 022 SEK till 160 558 SEK, en reduktion på 398 464 SEK (-71.3%). Denna dramatiska minskning kan bero på stora utdelningar, tidigare oredovisade förluster eller omstrukturering.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 126 310 SEK från 1 696 990 SEK till 1 823 300 SEK, en positiv utveckling på +3.8% som visar att företaget fortfarande har kunder och marknadsnärvaro.

Huvudrisker

  • Extremt låg lönsamhet med vinstmarginal på endast 0.1% gör företaget sårbart för mindre kostnadsökningar
  • Kraftig minskning av eget kapital med 398 464 SEK begränsar företagets finansieringsmöjligheter och buffert mot motgångar
  • Minskande tillgångar med 357 644 SEK kan indikera att företaget säljer av tillgångar för att finansiera verksamheten

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 126 310 SEK till 1 823 300 SEK vilket visar att det fortfarande finns efterfrågan på företagets produkter
  • Soliditeten på 53% ger fortfarande viss finansiell stabilitet trots den kraftiga försämringen
  • Nischverksamhet inom mc-utrustning kan erbjuda möjligheter till specialisering och prispåslag om produktkvaliteten är hög