198 985 SEK
Omsättning
● 0%
-196 829 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41,1%
42,8%
Soliditet
Mycket God
−95,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 602 897 SEK
Skulder:-916 968 SEK
Substansvärde:685 929 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har ökat på grund av ökad orderingång. I övrigt har inga händelser av väsentlig betydelse inträffat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har ökat på grund av ökad orderingång
  • Inga andra händelser av väsentlig betydelse har inträffat enligt årsredovisningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa tendenser. Trots en första omsättning på 206 667 SEK uppvisar bolaget ett betydande förlustresultat på -196 829 SEK, vilket indikerar att verksamheten ännu inte är lönsam. Den positiva tillväxten i eget kapital och tillgångar visar dock på finansiell stabilitet och en förmåga att bevara kapitalbasen trots förluster. Soliditeten på 42,8% är relativt stark och ger ett visst skydd mot obetalda skulder. Övergripande befinner sig företaget i en fas där det etablerar sin verksamhet men ännu inte nått lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bangolf med kioskverksamhet samt konferens- och eventarrangemang i Ystad. Som ett helägt dotterbolag till J Ahls Holding AB har det troligen ett visst stöd från moderbolaget. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad och kräver en stabil kundbas för att bli lönsam.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppvisar en förlust på 196 829 SEK, vilket är en försämring med 57 353 SEK jämfört med föregående års förlust på 139 476 SEK. Den stora förlusten trots omsättning tyder på höga kostnader i förhållande till intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 42,8% är relativt god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger en god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 652 758 SEK till 685 929 SEK, en förbättring med 33 171 SEK trots förluståret. Detta kan tyda på ytterligare kapitalinsatser från ägarna utöver resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 206 667 SEK under 2024, vilket är den första registrerade omsättningen då föregående år var 0 SEK. Detta indikerar att verksamheten kommit igång under året.

Huvudrisker

  • Stor förlust på 196 829 SEK trots omsättning indikerar att kostnadsstrukturen inte är anpassad till intäktsnivån
  • Resultatet försämrades med 41,1% jämfört med föregående år
  • Vinstmarginalen på -95,2% visar att företaget förlorar nästan lika mycket pengar som det omsätter

Möjligheter

  • Första omsättningen på 206 667 SEK visar att verksamheten har kommit igång
  • Eget kapital ökade med 5,1% till 685 929 SEK vilket ger finansiell styrka
  • Tillgångarna växte med 2,6% till 1 602 897 SEK vilket indikerar investeringar i verksamheten
  • God soliditet på 42,8% ger goda förutsättningar för framtida finansiering

Trendanalys

Omsättningstillväxt: +0.0% (SAKNADE_DATA) | Resultattillväxt: -41.1% (FÖRSÄMRING) | Eget kapital tillväxt: +5.1% (FÖRBÄTTRING) | Tillgångstillväxt: +2.6% (FÖRBÄTTRING)