0 SEK
Omsättning
6 783 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 69,5%
98%
Soliditet
Mycket God
1 341,2%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:48 979 871 SEK
Skulder:-962 131 SEK
Substansvärde:47 937 668 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har bolaget sålt en industrifastighet.Bolaget har bytt redovisningsmetod från K3 till K2. Anledningen till byte av K-regelverk är att verksamheten under de senaste åren har minskat i omfattning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har sålt en industrifastighet under räkenskapsåret
  • Bolaget har bytt redovisningsmetod från K3 till K2 med motiveringen att verksamheten minskat i omfattning

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal bild med extremt hög soliditet men samtidigt en kraftig resultatnedgång. Den höga soliditeten på 98.0% indikerar ett mycket stabilt företag med minimal skuldsättning, medan den artificiella vinstmarginalen på 1341.2% tyder på att resultatet huvudsakligen kommer från icke-operativa transaktioner. Den starka tillväxten i eget kapital (+16.2%) och tillgångar (+17.0%) kontrasteras mot den dramatiska resultatförsämringen (-69.5%), vilket pekar på en omstrukturering där företaget har sålt av tillgångar snarare än genererat lönsamhet från sin kärnverksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom fastighets- och värdepapperförvaltning med säte i Munkedal. Denna typ av verksamhet karaktäriseras vanligtvis av stabila inkomster från hyresintäkter och kapitalvinster från försäljning av tillgångar, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och det ovanligt höga resultatet i förhållande till omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 22 201 000 SEK till 6 783 000 SEK, en minskning på 15 418 000 SEK eller 69.5%. Denna kraftiga nedgång förklaras sannolikt av försäljningen av en industrifastighet under året som genererade en engångsvinster i föregående period.

Soliditet: Soliditeten på 98.0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger en mycket stark finansiell stabilitet men kan också tyda på en ineffektiv kapitalanvändning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 41 245 111 SEK till 47 937 668 SEK, en tillväxt på 6 692 557 SEK eller 16.2%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets resultat på 6 783 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 484 148 SEK till 505 709 SEK, en tillväxt på 4.5% som indikerar en stabil men blygsam utveckling i den operativa verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 69.5% visar sårbarhet i lönsamhetsutvecklingen
  • Omsättningen är relativt låg på 505 709 SEK vilket begränsar den operativa skalbarheten
  • Byte av redovisningsmetod från K3 till K2 kan indikera en nedskalning av verksamheten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 98.0% ger utrymme för framtida investeringar utan behov av extern finansiering
  • Tillgångstillväxt på 17.0% visar att företaget fortsätter att bygga på sitt kapitalunderlag
  • Positiv utveckling av eget kapital med 16.2% ökning stärker företagets finansiella fundament

Trendanalys

Företaget befinner sig i en omställningsfas med tydliga tecken på nedskalning. Den dramatiska resultatnedgången (-69.5%) kontrasteras mot positiva trender i balansräkningen med tillväxt i både eget kapital (+16.2%) och totala tillgångar (+17.0%). Den marginella omsättningstillväxten (+4.5%) tyder på att kärnverksamheten är liten men stabil. Övergripande visar trendbilden ett företag som genomgår en strukturomvandling med fokus på kapitalförvaltning snarare än operativ verksamhet.