1 785 390 SEK
Omsättning
▲ 6,8%
552 057 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,4%
70,9%
Soliditet
Mycket God
29%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 142 690 SEK
Skulder:-258 779 SEK
Substansvärde:524 911 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Den mycket höga soliditeten på 70.9% och vinstmarginalen på 29.0% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Omsättningen har ökat till 1 902 150 SEK vilket är positivt, men resultatet har samtidigt minskat kraftigt med 20.4% trots högre omsättning. Detta tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler. Eget kapital och tillgångar växer, vilket stärker balansräkningen, men den fallande lönsamheten är en varningssignal som behöver övervakas.

Företagsbeskrivning

Företaget är en konsultverksamhet inom byggadministrativa tjänster, projektledning, kontrollansvarig PBL och entreprenadbesiktning. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande omsättning beroende på antal och storlek på uppdrag. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva konsulttjänster där personalens expertis är huvudtillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 693 159 SEK till 552 057 SEK, en nedgång på 20.4% trots högre omsättning. Detta indikerar antingen högre kostnader, sämre projektmarginaler eller eventuellt investeringar som ännu inte gett avkastning.

Soliditet: Soliditeten på 70.9% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar och möjlighet till framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 447 945 SEK till 524 911 SEK, en tillväxt på 17.2%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 552 057 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 672 129 SEK till 1 902 150 SEK, en tillväxt på 6.8%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning, vilket är positivt för verksamhetens expansion.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 141 102 SEK trots högre omsättning, vilket indikerar tryckta marginaler eller ökade kostnader
  • Resultattillväxten på -20.4% är en tydlig försämring som behöver adresseras för att undvika långsiktig lönsamhetsnedgång

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 6.8% visar att företaget fortsätter att vinna nya uppdrag och expandera sin verksamhet
  • Mycket hög soliditet på 70.9% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller att ta sig an större projekt
  • Tillgångstillväxt på 19.7% indikerar att företaget investerar i sin verksamhet för framtiden

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom omsättning (+6.8%), eget kapital (+17.2%) och tillgångar (+19.7%), men en starkt negativ trend i resultatutveckling (-20.4%). Den övergripande bilden är att företaget växer men med försämrad lönsamhet, vilket kräver uppmärksamhet på kostnadskontroll och projektmarginaler.