1 655 000 SEK
Omsättning
▲ 133,8%
1 575 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 143,1%
91,9%
Soliditet
Mycket God
95,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-17

Substansvärdering

Tillgångar:1 530 358 SEK
Skulder:-123 582 SEK
Substansvärde:1 406 776 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mer än fördubbling av samtliga nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 95,2% och soliditeten på 91,9% indikerar en mycket lönsam verksamhet med minimal skuldsättning. Tillväxttakten på över 130% i både omsättning och resultat är anmärkningsvärt hög och tyder på att företaget antingen har fått ett större uppdrag eller utökat sin kundbas avsevärt. Den snabba tillväxten i eget kapital från 538 736 SEK till 1 406 776 SEK visar en stark kapitalbildning från den höga lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT med fokus på support och underhåll av CICS och DB2 på Z/OS-plattformar, en nischad verksamhet som kräver specialistkompetens. Företaget har sitt säte i Västerås och verkar inom en segmenterad marknad med höga inträdesbarriärer tack vare den specialistkompetens som krävs.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har ökat från 648 000 SEK till 1 575 000 SEK, en tillväxt på 143,1%. Den extremt höga vinstmarginalen på 95,2% är ovanlig även för konsultbranschen och kan tyda på mycket effektiv verksamhet eller specifika fördelaktiga avtal.

Soliditet: Soliditeten på 91,9% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger stor finansiell styrka och flexibilitet för framtida investeringar eller expansion.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 538 736 SEK till 1 406 776 SEK, en tillväxt på 161,1%. Denna kraftiga ökning är direkt kopplad till det höga resultatet och visar en mycket stark kapitalbildning utan behov av extern finansiering.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat kraftigt från 707 939 SEK till 1 654 866 SEK, en tillväxt på 133,8%. Denna dramatiska ökning tyder på betydande förbättrad verksamhetsvolym eller höjda tariffstrukturer.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företaget kan vara beroende av ett begränsat antal kunder eller ett stort ramavtal givet den snabba tillväxten
  • Specialistverksamheten med fokus på CICS och DB2 begränsar marknadspotentialen jämfört med bredare IT-konsultföretag

Möjligheter

  • Den höga soliditeten och starka kapitalbildningen ger utrymme för investeringar i kompetensutveckling eller expansion
  • Den exceptionella lönsamheten ger möjlighet att investera i nya teknologier eller marknader
  • Den bevisade tillväxtkapaciteten visar att företaget har en konkurrensfördel i sin nisch

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt +133,8%, resultattillväxt +143,1%, eget kapital tillväxt +161,1% och tillgångstillväxt +128,8%. Den samstämmiga kraftiga tillväxten i samtliga nyckeltal indikerar en mycket positiv utveckling och en stabil finansiell trajectory.