1 245 168 SEK
Omsättning
▲ 18,6%
200 827 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 282,7%
79,1%
Soliditet
Mycket God
14,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:233 946 SEK
Skulder:-48 959 SEK
Substansvärde:184 987 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en dramatisk förvandling från en svår förlustsituation till stark lönsamhet. Trots en minskning av totala tillgångar har bolaget lyckats vända ett negativt eget kapital på -15 841 SEK till ett positivt på 184 987 SEK, vilket indikerer en framgångsrik omstrukturering eller en betydande förbättring av verksamhetens effektivitet. Den höga soliditeten på 79,1% ger ett mycket starkt skydd mot obetalda skulder.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom skrädderi och kemtvätt, en bransch som ofta kännetecknas av stabila kundrelationer och återkommande intäkter från service- och underhållstjänster. Denna typ av verksamhet har vanligtvis relativt låga tillgångar i form av inventarier och maskiner, vilket stämmer överens med den rapporterade tillgångsnivån.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -109 906 SEK till en vinst på 200 827 SEK, en positiv förändring på 310 733 SEK. Denna vändning indikerer antingen kraftiga kostnadsbesparingar, prishöjningar eller ökad produktivitet.

Soliditet: Soliditeten på 79,1% är exceptionellt hög och indikerer att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell stabilitet och låg risk för borgenärer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från -15 841 SEK till 184 987 SEK, en förbättring på 200 828 SEK. Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 200 827 SEK, vilket visar att kapitalförstärkningen kom från den lönsamma verksamheten snarare än extern finansiering.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 996 885 SEK till 1 374 149 SEK, en tillväxt på 377 264 SEK eller 37,8%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade från 320 291 SEK till 233 946 SEK, en reduktion på 86 345 SEK, vilket kan indikera avyttringar av produktiv kapacitet som kan begränsa framtida tillväxt
  • Den dramatiska vändningen från förlust till vinst kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan ytterligare investeringar

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 14,6% visar att företaget kan generera avkastning på sin omsättning
  • Den starka soliditeten ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att behöva extern finansiering
  • Omsättningstillväxten på 37,8% visar att företaget tar marknadsandelar och har goda affärsmöjligheter

Trendanalys

Omsättningen visar en stark uppåtgående trend de senaste tre åren med en tydlig tillväxt från 971 510 SEK 2022 till 1 245 168 SEK 2024. Resultatet efter finansnetto har varit volatilt men avslutades med en mycket stark vinst på 200 827 SEK 2024, vilket innebär en dramatisk vändning från de två föregående årens förluster. Eget kapital har återhämtat sig kraftfullt från ett negativt läge 2023 till en positiv nivå på 184 987 SEK 2024. Tillgångarna har däremot minskat avsevärt under perioden, från 1 326 376 SEK till 233 946 SEK, vilket tyder på en avveckling av tillgångar eller en omstrukturering. Soliditeten har förbättrats extremt, från -4,9 % till 79,1 %, vilket indikerar ett mycket starkt skuldsättningsläge. Vinstmarginalen följer resultatets utveckling med en låg punkt 2023 och en mycket god avkastning 2024. Sammantaget pekar trenderna på en framgångsrik omsvängning där företaget, troligen genom en betydande omstrukturering, har gått från förlust till lönsamhet och samtidigt stärkt sin kapitalstruktur avsevärt.