1 656 000 SEK
Omsättning
▲ 0,1%
-25 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 49%
47%
Soliditet
Mycket God
−1,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 655 294 SEK
Skulder:-832 366 SEK
Substansvärde:572 928 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva trender och utmaningar. Trots en liten minskning i omsättning från 1 698 062 SEK till 1 663 661 SEK har resultatet förbättrats markant från -49 000 SEK till -25 000 SEK, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder. Den positiva utvecklingen i eget kapital från 568 867 SEK till 572 928 SEK är lovande, men den kraftiga minskningen i tillgångar från 1 913 446 SEK till 1 655 294 SEK tyder på avveckling eller försäljning av tillgångar. Soliditeten på 47% är acceptabel men bör övervakas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeriverksamhet och relaterad verksamhet med säte i Lindesberg, etablerat 1998. Som ett transportföretag är det typiskt kapitalintensivt med höga driftskostnader för fordonsunderhåll och bränsle, vilket förklarar de smala marginalerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades med 24 000 SEK från -49 000 SEK till -25 000 SEK (+49%), en positiv trend som visar bättre kostnadskontroll trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 47.0% är relativt stabil och indikerar att företaget finansieras nästan hälften med eget kapital, vilket ger en god skuldsättningsbuffert.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 4 061 SEK från 568 867 SEK till 572 928 SEK, främst tack vare den förbättrade rörelseresultaten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 34 401 SEK från 1 698 062 SEK till 1 663 661 SEK (-2.0%), vilket kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Företaget har negativ vinstmarginal (-1.5%) för andra året i rad, vilket är ohållbart på lång sikt
  • Kraftig minskning av tillgångar med 258 152 SEK (-13.5%) kan indikera avveckling av verksamheten eller försäljning av produktionsmedel
  • Minskad omsättning kan tyda på konkurrensproblem eller minskad efterfrågan

Möjligheter

  • Markant förbättring av resultatet med 49% visar att kostnadseffektiviseringar ger effekt
  • Stabil soliditet på 47% ger god kreditvärdighet och möjlighet till investeringar
  • Positiv utveckling i eget kapital stärker balansräkningen