5 954 250 SEK
Omsättning
▲ 2,8%
645 330 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,8%
56%
Soliditet
Mycket God
10,8%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 980 784 SEK
Skulder:-866 010 SEK
Substansvärde:1 114 774 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka förbättringar på alla fronter. Trots en måttlig omsättningstillväxt på 2,8% har företaget lyckats öka sin lönsamhet avsevärt med en resultattillväxt på 44,8%, vilket indikererar effektiviserade verksamheter och förbättrad kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 56,0% tillsammans med en betydande tillväxt i eget kapital på 41,4% visar på ett stabilt och finansiellt sunt företag som klarar av att generera avkastning och stärka sin balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom reparation och underhåll av fordon och verkar från hyrda lokaler i Skara. Denna typ av verksamhet är ofta relativt stabil och efterfrågan är kopplad till fordonsparkens storlek och ålder, vilket ger en grundläggande kundbas. Att verksamheten sker i hyrda lokaler innebär lägre fasta kostnader och mindre kapitalbindning jämfört med att äga lokaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 445 689 SEK till 645 330 SEK, en ökning med 199 641 SEK eller 44,8%. Denna imponerande ökning, som är betydligt högre än omsättningstillväxten, tyder på förbättrad lönsamhet genom antingen högre priser, bättre kostnadskontroll eller en förändrad produkt-/tjänstemix.

Soliditet: En soliditet på 56,0% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet. Det innebär att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger en låg belåningsgrad och stor finansiell motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 788 440 SEK till 1 114 774 SEK, en tillväxt på 326 334 SEK eller 41,4. Denna betydande ökning beror främst på att årets vinst på 645 330 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 792 314 SEK till 5 954 250 SEK, en tillväxt på 2,8%. Detta visar på en stabil kundbas och en långsam men positiv utveckling i försäljningen.

Huvudrisker

  • Den relativt låga omsättningstillväxten på 2,8% kan indikera en begränsad marknadsandel eller att företaget närmar sig mättnad på sin nuvarande marknad.
  • Företagets verksamhet är konjunkturkänslig; en ekonomisk nedgång kan leda till att kunder skjuter upp underhåll och reparationer av sina fordon.
  • Verksamheten är beroende av hyrda lokaler, vilket innebär en extern kostnad som kan öka vid hyresförhandlingar.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 44,8% visar en tydlig potential att skala upp verksamheten och öka vinsten ytterligare vid en högre omsättning.
  • Den starka balansräkningen med en soliditet på 56,0% ger utrymme för framtida investeringar eller att ta marknadsandelar om konkurrenter sviktar.
  • Den ökade vinsten på 645 330 SEK ger möjlighet till framtida utdelning till ägarna eller reinvestoring i verksamheten för ytterligare tillväxt.