9 442 000 SEK
Omsättning
▲ 15,3%
872 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4,9%
22%
Soliditet
God
9,2%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-26

Substansvärdering

Tillgångar:10 369 165 SEK
Skulder:-7 932 367 SEK
Substansvärde:1 536 798 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, vilket indikerar en hälsosam expansion. Den minskande tillgångsbasen i kombination med ökad lönsamhet tyder på en effektivisering av verksamheten. Soliditeten på 22% är acceptabel men inte hög, vilket placerar företaget i en stabil men något sårbar finansieringsposition. Övergripande bedöms företaget vara i en positiv utvecklingsfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver busstrafik och därmed förenlig verksamhet med säte i Pajala. Det är ett etablerat företag som har varit registrerat sedan 1994, vilket innebär en lång historik i en bransch som ofta kännetecknas av stabila men marginella kassaflöden och kapitalintensiv verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 831 000 SEK till 872 000 SEK, en ökning på 41 000 SEK eller 4.9%. Vinsten växer, men i en långsammare takt än omsättningen, vilket kan tyda på ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 22.0% innebär att drygt en femtedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett etablerat företag, men den ligger under branschgenomsnittet för mer kapitalstarka bolag och visar på ett visst beroende av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 247 372 SEK till 1 536 798 SEK, en ökning på 289 426 SEK eller 23.2%. Denna betydande tillväxt beror sannolikt på att årets vinst har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 249 951 SEK till 9 445 411 SEK, en tillväxt på 1 195 460 SEK eller 15.3%. Detta är en mycket stark förbättring som visar på ökad verksamhetsvolym eller bättre prissättning.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 22.0% är måttlig och gör företaget känsligt för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Tillgångarna minskade med 2.7% till 10 369 165 SEK, vilket kan tyda på avveckling av materiella tillgångar som bussar utan motsvarande investeringar, en potentiell långsrisk.
  • Resultattillväxten på 4.9% var avsevärt lägre än omsättningstillväxten på 15.3%, vilket indikerar ökade kostnadspresser som kan äta upp framtida vinster.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 15.3% visar att företaget lyckas öka intäkterna markant, vilket skapar en god grund för framtida lönsamhet.
  • Eget kapital ökade med 23.2% till 1 536 798 SEK, vilket stärker balansräkningen och ger bättre förutsättningar för framtida investeringar eller att ta nya lån på förmånliga villkor.
  • Vinstmarginalen är klassificerad som stabil på 9.2%, vilket är en stark och hälsosam lönsamhetsnivå för ett företag i denna bransch.