6 170 000 SEK
Omsättning
▲ 2%
395 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,2%
34,8%
Soliditet
God
6,3%
Vinstmarginal
Stabil
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-22

Substansvärdering

Tillgångar:3 009 007 SEK
Skulder:-1 962 564 SEK
Substansvärde:1 046 443 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med en marginell omsättningsökning men samtidigt en betydande försämring av lönsamhet och kapitalstruktur. Trots en stabil vinstmarginal på 6,2% har resultatet minskat kraftigt och eget kapital har reducerats med nästan 40%, vilket indikerar att företaget kan ha genomgått en kapitaluttag eller haft andra betydande utflöden utöver den minskade vinsten. Den negativa utvecklingen i flera nyckeltal tyder på en utmanande period för företaget.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver dagligvaruhandel med säte i Strängnäs kommun och är registrerat sedan 2020, vilket innebär att det är ett etablerat företag i branschen. Dagligvaruhandeln kännetecknas vanligtvis av låga vinstmarginaler och hög omsättning, vilket gör den aktuella vinstmarginalen på 6,2% relativt stabil för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 495 000 SEK till 395 000 SEK, en nedgång på 20,2% som indikerar ökade kostnader eller minskad lönsamhet trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 34,8% är acceptabel men har sannolikt försämrats från föregående år på grund av den kraftiga minskningen av eget kapital. Detta innebär att företaget fortfarande har en relativt balanserad kapitalstruktur men med ökad skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 1 734 046 SEK till 1 046 443 SEK, en nedgång på 687 603 SEK eller 39,6%. Denna minskning är betydligt större än resultatnedgången, vilket tyder på kapitaluttag eller andra utflöden.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 146 289 SEK till 6 317 423 SEK, en positiv utveckling på 2,0% som visar att företaget lyckats öka försäljningen trots utmanande förhållanden.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 687 603 SEK på ett år utgör en betydande risk för företagets finansiella stabilitet
  • Resultatnedgång på 20,2% trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 3 468 404 SEK till 3 009 007 SEK kan tyda på avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Omsättningsökning på 2,0% till 6 317 423 SEK visar att företaget fortfarande har kundunderlag och försäljningsförmåga
  • Stabil vinstmarginal på 6,2% är positiv i en bransch med vanligtvis låga marginaler
  • Soliditeten på 34,8% ger fortfarande en viss buffert för att hantera ekonomiska utmaningar