2 199 298 SEK
Omsättning
▼ 23,4%
467 440 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,8%
89%
Soliditet
Mycket God
21,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 058 831 SEK
Skulder:-319 930 SEK
Substansvärde:2 659 901 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande försäljningstrender. Trots en betydande minskning av omsättningen med 23.4% lyckades bolaget behålla en mycket hög vinstmarginal på 21.2%, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och potentiell prissättningskraft. Den starka soliditeten på 89.0% och tillväxten av både eget kapital och totala tillgångar pekar på ett stabilt företag med god finansiell hälsa, men den kraftiga nedgången i omsättning är en varningssignal som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet inom bygg- och markanläggningsbranschen med säte i Eslöv. Som ett etablerat företag sedan 2017 opererar det i en cyklisk bransch där omsättningsfluktuationer kan bero på projektbaserad verksamhet, säsongsvariationer eller konjunkturella förändringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 583 117 SEK till 467 440 SEK, en minskning på 115 677 SEK eller 19.8%. Trots lägre omsättning behöll bolaget en anmärkningsvärt hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 89.0% är exceptionellt stark och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 235 982 SEK till 2 659 901 SEK, en tillväxt på 423 919 SEK eller 19.0%. Denna ökning drivs främst av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 870 810 SEK till 2 199 298 SEK, en nedgång på 671 512 SEK eller 23.4%. Detta kan tyda på färre antagna projekt eller lägre projektvolym under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 23.4% kan indikera förlorade kunder, konkurrensproblem eller nedgång i branschen
  • Branschens cykliska natur gör företaget sårbart för konjunktursvängningar och byggsektorns volatilitet
  • Fortsatt omsättningsnedgång kan äta upp den starka kapitalbasen över tid trots hög lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 89.0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 21.2% visar på effektiv verksamhet och potentiell prissättningskraft
  • Tillväxt i eget kapital med 423 919 SEK ger finansiell styrka att ta sig an större projekt eller investera i verksamhetsutveckling