2 699 000 SEK
Omsättning
▼ 8,3%
1 171 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,8%
95%
Soliditet
Mycket God
40,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-02-06

Substansvärdering

Tillgångar:8 727 780 SEK
Skulder:-35 280 SEK
Substansvärde:6 738 500 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande lönsamhetsutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 95% och tillväxten i eget kapital samt tillgångar indikerar ett finansiellt stabilt företag med goda reserver. Dock är den kraftiga nedgången i både omsättning (-8.3%) och resultat (-37.8%) mycket anmärkningsvärd och tyder på operativa utmaningar eller minskad efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av nyckelskåp till företag och privatpersoner med automatiska brandlarm. Denna nischade verksamhet är typiskt beroende av byggsektorns konjunktur och efterfrågan på brandsäkerhetslösningar. Företaget är etablerat sedan 2007 och har sin bas i Kalmar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 1 883 000 SEK till 1 171 000 SEK, en minskning med 712 000 SEK eller -37.8%. Trots detta upprätthåller företaget en mycket hög vinstmarginal på 40.8%.

Soliditet: Soliditeten på 95.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 074 138 SEK till 6 738 500 SEK, en tillväxt på 664 362 SEK eller +10.9%. Denna ökning kommer främst från årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 113 444 SEK till 2 873 554 SEK, en nedgång med 239 890 SEK eller -8.3%. Detta indikerar minskad försäljningsvolym eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 712 000 SEK indikerar operativa problem eller minskad lönsamhet
  • Omsättningsminskning på 239 890 SEK visar på utmaningar i försäljningen eller konkurrenssituation
  • Beroende av en specifik nisch (nyckelskåp till brandlarm) gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i byggsektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 95% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 40.8% trots nedgång visar på en lönsam affärsmodell
  • Tillgångstillväxt på 7.7% till 8 727 780 SEK indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad