1 467 604 SEK
Omsättning
▼ 2,8%
549 293 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 349,4%
57%
Soliditet
Mycket God
37,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
120 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-21

Substansvärdering

Tillgångar:856 460 SEK
Skulder:-341 251 SEK
Substansvärde:377 807 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärd förbättring av lönsamheten trots en liten minskning i omsättning. Den dramatiska resultatökningen på 349,4% indikerar en betydande effektivisering eller kostnadsrationalisering. Soliditeten på 57,0% är mycket stark och eget kapital har nästan fördubblats, vilket ger företaget god finansiell styrka. Denna kombination av hög lönsamhet och stark balansräkning placerar företaget i en mycket god finansiell position.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom medicinska tjänster med läkarkompetens på vårdcentraler, sjukhus och skolor, samt specialisttjänster inom sportmedicin, dyk- och resemedicin. Verksamheten inkluderar även forskning och föreläsningar, vilket tyder på ett kunskapsintensivt företag med specialistexpertis.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 122 218 SEK till 549 293 SEK, en ökning på 427 075 SEK eller 349,4%, vilket indikerar betydande förbättrad lönsamhet eller kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 57,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 92,0% från 196 829 SEK till 377 807 SEK, främst driven av det starka årets resultat som tillfört kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 2,8% från 1 509 799 SEK till 1 467 604 SEK, vilket kan tyda på mindre volym eller prispress men samtidigt starkare lönsamhet per krona omsatt.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 2,8% till 1 467 604 SEK kan indikera konkurrenspress eller minskad efterfrågan trots stark lönsamhet
  • Företagets verksamhetsmodell med specialisttjänster kan vara sårbar för förändringar inom hälso- och sjukvårdens upphandlingssystem

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 37,4% ger utrymme för investeringar i verksamhetsutveckling och expansion
  • Stark soliditet på 57,0% och ökade tillgångar på 856 460 SEK ger god kapacitet för framtida investeringar och tillväxt
  • Specialistkompetensen inom dyk- och resemedicin samt forskning ger möjligheter till nischade marknader med höga marginaler

Trendanalys

Omsättningen visar en dramatisk förändring med en extrem topp på 97 miljoner SEK 2022 följt av ett kraftigt fall till kring 1,5 miljoner SEK 2023-2024, vilket tyder på en fundamental förändring i verksamheten. Resultatet följer samma mönster med en exceptionellt hög vinst 2022 som kollapsar men återhämtar sig något till en positiv men blygsam nivå 2024. Eget kapital och tillgångar har däremot vuxit stadigt under perioden, vilket indikerar en stärkt balansräkning trots omsättningsfallet. Soliditeten fluktuerar kraftigt men visar en återhämtning 2024. Den extremt höga vinstmarginalen 2022 (88%) var uppenbart en engångsföreteelse, och företaget verkar nu ha etablerat en mer normal men ändå sund lönsamhet kring 37%. Trenderna pekar på att företaget genomgått en stor förändring, troligen från en engångsaffär 2022 till en mer stabil men betydligt mindre verksamhet med fokus på lönsamhet och balansräkningsstyrka.