2 126 000 SEK
Omsättning
▼ 12,6%
286 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,9%
75%
Soliditet
Mycket God
13,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:890 355 SEK
Skulder:-203 143 SEK
Substansvärde:611 612 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet men samtidigt starka balansräkningsförbättringar. Omsättningen har minskat med 12,6% och resultatet har fallit med 32,9%, vilket indikerar en svagare marknad eller konkurrenssituation. Trots detta har företaget genomfört en betydande kapitalförstärkning med en tillväxt på 36,6% i eget kapital, vilket tillsammans med en mycket hög soliditet på 75% skapar en stabil finansieringsbas för framtida satsningar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver svetsning och reparationer av maskinell utrustning inom verkstadsindustrin och är baserat i Stigtomta. Som en specialistleverantör till industrin är dess verksamhet typiskt cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i den svenska tillverkningsindustrin.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 426 000 SEK till 286 000 SEK, en minskning på 140 000 SEK. Trots lägre omsättning upprätthåller företaget en hög vinstmarginal på 13,5%, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 75,0% är exceptionellt hög och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 447 563 SEK till 611 612 SEK, en tillväxt på 164 049 SEK. Denna förbättring kan bero på att vinsten har kapitaliserats och inte utdelats, vilket stärker företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 431 357 SEK till 2 125 781 SEK, en nedgång på 305 576 SEK eller 12,6%. Detta tyder på minskad efterfrågan eller förlorade kundorder.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på 305 576 SEK kan indikera strukturella utmaningar eller hårdare konkurrens på marknaden
  • Resultatet har minskat med 140 000 SEK vilket, om trenden fortsätter, kan äta upp den starka kapitalbasen över tid
  • Företagets verksamhet är sannolikt kopplad till konjunkturcykeln i verkstadsindustrin, vilket gör det sårbart för ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 75% ger utrymme för investeringar i ny utrustning eller verksamhetsexpansion utan extern finansiering
  • En vinstmarginal på 13,5% trots lägre omsättning visar på effektiv kostnadskontroll och operativ styrka
  • Tillgångstillväxt på 24,4% (174 590 SEK) indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget befinner sig i en fas med motstridiga trender: negativ utveckling i rörelsemått (omsättning -12,6%, resultat -32,9%) men positiv utveckling i balansräkningen (eget kapital +36,6%, tillgångar +24,4%). Den höga soliditeten och vinstmarginalen ger dock en buffert för att hantera den aktuella nedgången medan företaget anpassar sin verksamhet.