1 299 000 SEK
Omsättning
▼ 2,4%
53 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5 200%
36%
Soliditet
God
4,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 429 441 SEK
Skulder:-915 257 SEK
Substansvärde:514 184 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en marginell nedgång i omsättning men en dramatisk förbättring av lönsamheten. Den starka resultattillväxten på +5200% indikerar en effektivisering av verksamheten eller kostnadsbesparingar. Soliditeten på 36% är acceptabel för branschen, och tillgångstillväxten visar på fortsatt investeringar i verksamheten. Företaget verkar ha genomgått en omstrukturering som gett positiva resultat trots en svagare marknad.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparationer av entreprenad- och jordbruksmaskiner, lastbilar och personbilar i Norrköping. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver investeringar i verktyg och reservdelar, vilket speglas i tillgångarnas storlek. Branschen är konjunkturkänslig och konkurrensutsatt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 000 SEK till 53 000 SEK (+52 000 SEK), en ökning på 5200%. Denna enorma vinstförbättring visar på betydande förbättrad lönsamhet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 36,0% är stabil och inom acceptabla nivåer för ett verkstadsföretag. Det indikerar att 36% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 460 766 SEK till 514 184 SEK (+53 418 SEK), en tillväxt på 11,6%. Denna ökning beror främst på årets vinst på 53 000 SEK, vilket har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 1 330 878 SEK till 1 319 035 SEK (-11 843 SEK), vilket motsvarar en nedgång på 2,4%. Detta kan tyda på mindre efterfrågan eller konkurrenspress.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 2,4% till 1 319 035 SEK kan indikera en svagare marknad eller tappad marknadsandel.
  • Den låga vinstmarginalen på 4,0% visar att företaget har små marginaler och är sårbart för kostnadsökningar.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på +5200% till 53 000 SEK visar på stark operativ effektivitet och god kostnadskontroll.
  • Tillgångstillväxten på +9,3% till 1 429 441 SEK indikerar investeringar som kan ge framtida tillväxt.
  • Eget kapitals tillväxt med 11,6% till 514 184 SEK stärker företagets finansiella stabilitet och expansionsmöjligheter.