2 805 899 SEK
Omsättning
▲ 5,6%
-14 767 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 91,4%
39,2%
Soliditet
God
−0,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:523 029 SEK
Skulder:-318 036 SEK
Substansvärde:204 993 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Omsättningen har ökat med 5,6% till 2,9 miljoner SEK, vilket indikerar en ökad försäljning och marknadsacceptans. Resultatet har förbättrats avsevärt från en förlust på 171 997 SEK till 14 767 SEK, vilket visar på effektiviserade kostnader eller bättre prissättning. Dock är eget kapital och tillgångar minskade, vilket tyder på att företaget använt sina reserver för att finansiera verksamheten. Den positiva resultattillväxten på 91,4% är en stark indikator på rätt riktning, men den låga soliditeten och minskade tillgångar är oroväckande.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver restaurangverksamhet med fokus på servering, tillagning av mat samt försäljning av pizza och take away-produkter. Med säte i Norrköping är det en typisk matserveringsverksamhet med konkurrensutsatta marginaler och höga rörliga kostnader. Siffrorna reflekterar den utmanande branschen med tunna vinstmarginaler och behov av kontinuerlig kundtillströmning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på 171 997 SEK till en förlust på 14 767 SEK, en minskning av förlusten med 157 230 SEK. Denna dramatiska förbättring på 91,4% indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrad operativ effektivitet, men företaget går fortfarande med förlust.

Soliditet: Soliditeten på 39,2% innebär att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras av eget kapital. Medan detta inte är lågt i absolut mening, är trenden negativ med en kraftig minskning av eget kapital, vilket ökar beroendet av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 401 544 SEK till 204 993 SEK, en nedgång på 196 551 SEK eller 49,0%. Denna kraftiga minskning beror sannolikt på att årets förlust har dragits av från det egna kapitalet, vilket försvagar företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 737 506 SEK till 2 875 966 SEK, en positiv tillväxt på 138 460 SEK eller 5,6%. Detta visar att företaget lyckats öka försäljningen trots en utmanande bransch.

Huvudrisker

  • Företaget går fortfarande med förlust (-14 767 SEK), vilket innebär att det inte genererar tillräckligt med kassaflöde för att vara självförsörjande på sikt.
  • Eget kapital har minskat kraftigt med 196 551 SEK till 204 993 SEK, vilket begränsar möjligheten till investeringar och ökar sårbarheten för oförutsedda händelser.
  • Tillgångarna har minskat med 42 771 SEK till 523 029 SEK, vilket kan indikera att företaget sålt av tillgångar för att finansiera verksamheten, en ohållig strategi på lång sikt.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 138 460 SEK till 2 875 966 SEK, vilket visar en positiv marknadstrend och potential för ytterligare tillväxt.
  • Resultatet förbättrades dramatiskt med 157 230 SEK mot föregående år, vilket indikerar att företaget har god förmåga att adressera kostnadsproblem och förbättra lönsamheten.
  • Den relativt stabila soliditeten på 39,2% ger fortfarande ett visst finansiellt utrymme för att genomföra förändringar och satsningar.