1 259 000 SEK
Omsättning
▲ 142,6%
298 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 59,4%
35%
Soliditet
God
23,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-09

Substansvärdering

Tillgångar:816 261 SEK
Skulder:-516 542 SEK
Substansvärde:229 719 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt under sitt första verksamhetsår med en omsättningsökning på 142,6% och en resultatökning på 59,4%. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,7% indikerar en effektiv verksamhetsmodell med god lönsamhet. Tillgångarna har mer än fördubblats, vilket visar på betydande investeringar i företagets framtid. Den relativt låga soliditeten på 35% är typisk för ett tillväxtföretag i startfas som prioriterar expansion framför kapitalstyrka.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT-branschen med säte i Dalarna. Som IT-konsultföretag är de typiskt sett projektdrivna med varierande kunduppdrag, vilket förklarar den snabba tillväxten och höga lönsamheten under det första verksamhetsåret.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 187 000 SEK till 298 000 SEK, en ökning med 111 000 SEK eller 59,4%. Den höga vinstnivån visar att företaget lyckas kombinera snabb tillväxt med god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 35,0% är acceptabel för ett företag i startfas men indikerar att större delen av tillgångarna finansieras genom skulder. Detta är vanligt under expansiva faser men kräver uppmärksamhet på framtida kapitalstruktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 173 497 SEK till 229 719 SEK, en tillväxt på 56 222 SEK eller 32,4%. Ökningen kommer främst från årets vinst på 298 000 SEK, vilket indikerar att företaget reinvestierar sina vinster i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 519 403 SEK till 1 258 887 SEK, en ökning med 739 484 SEK eller 142,6%. Detta är en exceptionell tillväxt för ett företags första år och indikerar stark efterfrågan på deras IT-konsulttjänster.

Huvudrisker

  • Den relativt låga soliditeten på 35,0% skapar sårbarhet vid oförutsedda försämringar i marknaden
  • Snabb tillväxt på 142,6% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan kräva ytterligare finansiering
  • Beroende av extern finansiering (skulder) för att driva expansionen skapar räntekänslighet

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 1 258 887 SEK från 519 403 SEK visar stark marknadsacceptans
  • Mycket hög vinstmarginal på 23,7% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelningar
  • Tillgångstillväxt på 151,9% till 816 261 SEK skapar en solid bas för fortsatt expansion
  • IT-konsultbranschens fortsatta tillväxt ger goda förutsättningar för att bibehålla momentum

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+142,6%), resultat (+59,4%), eget kapital (+32,4%) och tillgångar (+151,9%). Den konsekventa positiva utvecklingen över alla områden indikerar en välskött expansion med balanserad tillväxt där lönsamheten hålls i takt med omsättningsökningen.