1 022 000 SEK
Omsättning
▲ 32,4%
191 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 730,4%
50,4%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
155 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-04-17

Substansvärdering

Tillgångar:358 179 SEK
Skulder:-177 760 SEK
Substansvärde:180 419 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga resultatökningen på 730% kombinerat med hög vinstmarginal på 18,7% indikerar en mycket effektiv verksamhet som lyckats skala upp sin omsättning samtidigt som lönsamheten förbättrats dramatiskt. Soliditeten på över 50% är stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Alla nyckeltal pekar mot en företag i stark tillväxtfas med god ekonomisk hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mekaniska arbeten inom industri i Malmfälten med säte i Kiruna. Denna typ av verksamhet är typiskt kopplad till gruvindustrin och tung industri i norra Sverige, vilket förklarar den starka tillväxten i en region med hög industriell aktivitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 23 000 SEK till 191 000 SEK, en ökning på 730,4% som indikerar både volymtillväxt och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 50,4% är mycket stark och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 103 823 SEK till 180 419 SEK, en tillväxt på 73,8% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 771 773 SEK till 1 022 025 SEK, en tillväxt på 32,4% som visar på stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är sannolikt kopplad till gruvindustrin vilket gör det exponerat för konjunktursvängningar i råvarumarknader
  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på 730% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Relativt begränsad omsättningsstorlek på 1 miljon SEK gör företaget sårbart för större kundförluster

Möjligheter

  • Stark marknadsposition i Malmfälten med tydlig tillväxtpotential baserat på de imponerande tillväxtsiffrorna
  • Hög vinstmarginal på 18,7% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • God soliditet på 50,4% skapar möjligheter till strategiska investeringar och eventuell upplåning för tillväxt

Trendanalys

Alla trender pekar mot stark förbättring: omsättningstillväxt +32,4%, resultattillväxt +730,4%, eget kapital tillväxt +73,8%, tillgångstillväxt +18,9%. Företaget befinner sig i en tydlig expansionfas med exceptionellt stark utveckling på alla nyckeltal.