2 440 439 SEK
Omsättning
▼ 27,3%
256 492 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,7%
3%
Soliditet
Mycket Låg
10,5%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-02

Substansvärdering

Tillgångar:7 745 031 SEK
Skulder:-7 527 289 SEK
Substansvärde:217 742 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend i lönsamhet och omsättning trots en betydande ökning av tillgångarna. Den kraftiga omsättningsminskningen på 27,3% tillsammans med en resultatnedgång på 28,7% indikerar operativa utmaningar eller minskad efterfrågan på bolagets tjänster. Den extremt låga soliditeten på 3,0% är mycket oroande och placerar företaget i en sårbar finansiell position, speciellt med tanke på den samtidiga minskningen av det egna kapitalet.

Företagsbeskrivning

Bolaget säljer konsulttjänster inom process, mekanik och rörinstallationer till processindustrin med säte i Skillinge, Skåne. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för investeringscykler inom processindustrin.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 359 758 SEK till 256 492 SEK, en minskning med 103 266 SEK eller 28,7%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen upprätthåller bolaget en relativt hög vinstmarginal på 10,5%.

Soliditet: Soliditeten på 3,0% är extremt låg och långt under branschnormer. Detta indikerar ett mycket högt belåningsgrad och stor finansiell sårbarhet.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 299 736 SEK till 217 742 SEK, en nedgång med 81 994 SEK eller 27,4%. Denna minskning korrelerar direkt med det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 3 358 657 SEK till 2 440 439 SEK, en nedgång med 918 218 SEK eller 27,3%. Detta indikerar en betydande försämring av företagets affärsvolym.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 3,0% skapar stor finansiell sårbarhet och begränsar bolagets handlingsfrihet
  • Kraftig omsättningsminskning med 918 218 SEK indikerar minskad efterfrågan eller förlorade kunder
  • Samtidig minskning av eget kapital med 81 994 SEK försvagar bolagets kapitalbas ytterligare
  • Stora tillgångar på 7 745 031 SEK med mycket låg soliditet tyder på hög skuldsättning

Möjligheter

  • Företaget behåller en hög vinstmarginal på 10,5% trots omsättningsnedgång, vilket visar på god kostnadskontroll
  • Betydande tillgångstillväxt med 31,8% (ökning med 1 869 762 SEK) kan indikera investeringar för framtida tillväxt
  • Befintlig kundbas inom processindustrin ger potential för återhämtning vid förbättrade marknadsförhållanden