1 844 000 SEK
Omsättning
▼ 14,5%
298 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 3,3%
52,8%
Soliditet
Mycket God
15,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 616 672 SEK
Skulder:-2 499 406 SEK
Substansvärde:2 378 792 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning och ett något lägre resultat har företaget stärkt sin balansräkning avsevärt med en betydande ökning av eget kapital och tillgångar. Den höga soliditeten på över 50% och en vinstmarginal på 15,5% indikerar ett grundligt ekonomiskt sund företag som klarar av konjunktursvängningar. Situationen tyder på ett moget företag som kan ha genomgått en strategisk omläggning eller investeringsfas som påverkat kortvarig lönsamhet men stärkt långsiktig stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeri- och jordbruksrörelse, vilket innebär kapitalintensiv verksamhet med investeringar i fordon, maskiner och fastigheter. Denna typ av verksamhet är ofta cyklisk och känslig för bränslepriser och jordbrukssubventioner, vilket kan förklara vissa av rörelserna i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 308 000 SEK till 298 000 SEK, en minskning på 10 000 SEK (-3,2%). Trots lägre omsättning har företaget lyckats bevara sin lönsamhet i hög grad, vilket talar för god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 52,8% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 051 213 SEK till 2 378 792 SEK, en tillväxt på 327 579 SEK (+16,0%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 298 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 258 910 SEK till 1 921 098 SEK, en nedgång på 337 812 SEK (-14,5%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller strategisk nedskalning.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 337 812 SEK (-14,5%) är betydande och kan indikera konkurrensproblem eller svag marknadsposition
  • Både omsättning och resultat visar negativ trend vilket kan vara början på en längre nedåtgående cykel

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 52,8% ger utrymme för investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering
  • Eget kapital ökade med 327 579 SEK vilket ger en stabil bas för framtida tillväxt
  • Hög vinstmarginal på 15,5% visar att verksamheten är lönsam trots utmaningar