5 571 905 SEK
Omsättning
▲ 32,2%
936 066 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,5%
20%
Soliditet
God
15,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 391 728 SEK
Skulder:-5 809 043 SEK
Substansvärde:1 122 797 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med imponerande förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den kraftiga ökningen av eget kapital med nästan 100% indikerar en betydande kapitaltillförsel eller mycket stark resultatutveckling. Omsättningen har ökat med över 30%, vilket tyder på framgångsrik marknadsexpansion eller ökad efterfrågan på företagets tjänster. Den höga vinstmarginalen på 15,2% visar att företaget driver sin verksamhet lönsamt trots snabb tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom lantbrukssektorn med fokus på växtodling och kombinerar detta med schakt-, gräv- och skogsentreprenad samt uthyrning av personal och maskiner till jordbruks- och transportverksamhet. Denna diversifierade verksamhetsmodell ger stabila inkomstkällor från flera relaterade sektorer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 887 042 SEK till 936 066 SEK, en ökning med 49 024 SEK. Även om tillväxttakten är lägre än omsättningens, behåller företaget en mycket god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 20,0% är relativt låg för branschen, vilket indikerar ett högt skuldsättningsgrad. Detta kan vara ett resultat av investeringar i tillgångar för att stödja tillväxten.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 570 385 SEK till 1 122 797 SEK, en ökning med 552 412 SEK. Denna exceptionella tillväxt kan bero på starkt resultat, nyemission eller omvärdering av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 974 513 SEK till 6 156 897 SEK, en tillväxt på 1 182 384 SEK eller 23,8%. Denna betydande ökning visar på framgångsrik marknadspenetration och expansion.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 20,0% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Tillgångstillväxten på 24,9% överstiger resultattillväxten på 5,5%, vilket kan indikera minskad effektivitet i kapitalanvändningen
  • Hög skuldsättning kan begränsa företagets möjlighet att ytterligare investera eller ta på sig mer lån

Möjligheter

  • Exceptionell tillväxt i eget kapital med 96,8% ger starkt fundament för framtida expansion
  • Hög vinstmarginal på 15,2% visar på effektiv verksamhetsstyrning och prissättningskraft
  • Omsättningstillväxt på 32,2% indikerar stark marknadsposition och efterfrågan på tjänsterna
  • Diversifierad verksamhetsmodell ger stabila inkomstkällor från flera relaterade branscher

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+32,2%), resultat (+5,5%), eget kapital (+96,8%) och tillgångar (+24,9%). Trenden pekar mot en expansiv fas med kraftig kapitaltillväxt, men med något lägre lönsamhetstillväxt jämfört med omsättningstillväxten. Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtperiod som kräver noggrann balansering av finansiering och investeringar.