2 217 893 SEK
Omsättning
▲ 23,4%
320 225 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 506,4%
42,8%
Soliditet
Mycket God
14,4%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-07

Substansvärdering

Tillgångar:1 120 557 SEK
Skulder:-277 560 SEK
Substansvärde:388 391 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med en dramatisk vändning från förlust till vinst samt betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 14,4% kombinerat med en soliditetsnivå på 42,8% indikerar en stabil och lönsam verksamhet som tydligt har förbättrat sin effektivitet och lönsamhet under räkenskapsåret.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett mångfacetterat aktiebolag etablerat 2013 som verkar inom IT-konsultverksamhet, produktutveckling, utbildning, grafisk design samt trädgårdsskötsel och hundrelaterade tjänster. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara den starka omsättningstillväxten genom diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -78 792 SEK till en vinst på 320 225 SEK, en ökning på 506,4% som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 42,8% är god och indikerar ett företag med låg skuldsättning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 254 245 SEK till 388 391 SEK, en tillväxt på 52,8% som primärt drivs av årets starka vinstutveckling.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 798 048 SEK till 2 217 766 SEK, en tillväxt på 23,4% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Den breda verksamhetsprofilen med många olika verksamhetsområden kan medföra risk för fokusförlust och operationell komplexitet
  • Företagets tillgångar på 1 120 557 SEK är fortfarande begränsade vilket kan begränsa investeringsmöjligheter för snabb expansion

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 506,4% visar på stark operativ effektivitet som kan utnyttjas för ytterligare expansion
  • Omsättningstillväxt på 23,4% kombinerat med hög vinstmarginal skapar goda förutsättningar för organisk tillväxt och framtida investeringar
  • Den goda soliditeten ger företaget goda möjligheter att ta lån för finansiering av framtida tillväxtprojekt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender med dubbelsiffrig tillväxt inom omsättning (+23,4%), resultat (+506,4%), eget kapital (+52,8%) och tillgångar (+44,2%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket positiv trend för företaget.