718 983 SEK
Omsättning
▲ 5,1%
92 052 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 363%
79%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:184 317 SEK
Skulder:-33 847 SEK
Substansvärde:129 961 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2022 med betydande förbättringar på alla områden. Den kraftiga resultatökningen på +363% kombinerat med hög soliditet på 79% och en vinstmarginal på 12,8% indikerar ett välskött företag som har lyckats förbättra sin lönsamhet markant. Tillväxten i både omsättning, resultat och eget kapital pekar på en positiv trend där företaget etablerar sig starkare på marknaden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom hud- och skönhetsvård samt frisörsalong i Kalmar kommun. Denna typ av tjänsteföretag kräver vanligtvis relativt låga tillgångar men är beroende av personal och kundlojalitet, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och de begränsade tillgångarna på 184 317 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 19 882 SEK till 92 052 SEK, en ökning på 363%. Denna extremt starka resultatförbättring indikerar antingen ökad effektivitet, högre priser eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med mycket låg skuldsättning och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 81 091 SEK till 129 961 SEK, en tillväxt på 60,3%. Denna förbättring kommer främst från det starka årets resultat på 92 052 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 684 403 SEK till 718 983 SEK, en tillväxt på 5,0%. Detta visar en stadig ökning av försäljningen, vilket är positivt för ett etablerat företag.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande begränsad med en omsättning under 1 miljon SEK, vilket kan göra det sårbart för konjunktursvängningar
  • Den extremt höga resultattillväxten på 363% kan vara svår att upprätthålla på sikt

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 12,8% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i eget kapital med 60,3% ger ökad finansiell styrka för att utnyttja nya affärsmöjligheter
  • Tillgångstillväxt på 28,2% visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtiden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+5,0%), resultat (+363,0%), eget kapital (+60,3%) och tillgångar (+28,2%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.